Šest a půl procenta získala Bezpečná země a o něco méně ČSSD, Volím Orlovou získalo 6,24 procenta a SPOLU získalo 5,18 procenta. Piráti ani Soukromníci se do zastupitelstva nedostali.Výsledek znamená, že vládnout bude příští čtyři roky nová koalice a současný starosta Miroslav Chlubna z (NEZÁVISLÍ) končí.

Volby 2022, zastupitelé, koláž.
OBRAZEM: Orlová, toto jsou noví zastupitelé, podívejte se, kdo povede město

„Výsledek jsme udělali dobrý, si myslím. Obhajovat je vždy těžší, než získat. Je vidět, že lidé nevolili pode vrcholové politiky ani podle toho, co se ve městě udělalo. Vítězi blahopřeji, ANO jde ale jinou cestou, takže předpokládáme, že se s námi nepočítá. Mrzí mě to, ale svět se mi neboří,“ řekl Deníku Chlubna.

Vítěz už jedná o koalici

Lídr vítězného hnutí ANO Stanislav Chobot si dosaženého výsledku považuje. „Těší nás názor občanů, kteří u voleb opravdu přemýšleli, protože máme dokonce i menší změny v pořadí,“ řekl lídr kandidátky ANO Stanislav Chobot.

ANO vyhrálo v Orlové volby i před čtyřmi lety, nicméně skončilo v opozici. Nyní má o tři mandáty víc a bude mít 11 lidí s jednatřicetičlenném zastupitelstvu. Povolební „námluvy“ už v Orlové začaly. „Už v sobotu jsme se v rámci gratulací bavili s možnými koaličními partnery a vyměňovali si názory na různá témata. Jak to ale vypadá, si zatím nechám pro sebe,“ řekl Deníku v neděli dopoledne lídr ANO v Orlové.

Sledování výsledků komunálních voleb ve volebním štábu SPD, 24. září 2022, Ostrava.
SPD v kraji na vzestupu! Konkurenti se vymezují, strana ale tvrdí: měníme se

Předpokládá prý, že by jasno o nové koalici mohlo být do konce týdne. Krátké jednání s vítězem voleb potvrdil i Petr Stuchlík, lídr SPD. „Myslím, že můžeme jednat o koalici,“ řekl. Volební výsledek považuje za pozitivní. Je vidět, že lidé umí dát najevo svůj názor,“ řekl Stuchlík. Okamurovci v Orlové udělali nejlepší výsledek SPD na Karvinsku a budou mít šest zastupitelů.