Po Mnichovském diktátu a obsazení Těšínska polskými vojsky na podzim 1938 totiž toto impozantní dílo zmizelo. Na vzniku repliky sousoší už druhým rokem pracuje sochař Martin Chmelař. Impozantní dílo v hodnotě téměř tří milionů korun vzniká v jeho ateliéru v Praze-Chuchli.

Práce v zimním období se zpomaluje a využívá se jen takové počasí, kdy jsou teploty dlouhodoběji nad bodem mrazu. „Momentálně dochází k tzv. otečkování celé sochy za pomocí pantografu. To je dvojice jehel, díky kterým převádím samotný model na kámen. V momentě, kdy bude celý povrch kamene otečkovaný, budu stahovat části pískovcových segmentů na polofinální tvar. Postupně se budu propracovávat od horní části dolů a zase zpět až nakonec budu sousoší dávat konkrétní tvar s detailními prvky,“ vysvětlil Martin Chmelař.

Socha je složena z celkem pěti kusů pískovce, přičemž každý z nich váží okolo 10 tun. „Tady jsme jednotlivé kusy poskládali na sebe, aby mohlo vzniknout celé dílo. Pro převoz pak bude socha rozebrána na části a bude postupně převezena do Orlové, kde ji zase složíme zpátky,“ dodává sochař.

Památník padlým za Těšínsko v sedmidenní válce roce 1919 prošel v minulých letech rekonstrukcí a získal původní podobu. Došlo k přestavbě a obnově stávajících prvků a konstrukcí. Byly repasovány a vyměněny kamenické prvky a také zrestaurovány kamenosochařské prvky. Do útrob pomníku byla také vložena schránka s odkazem příštím generacím.

Dokončenou obnovu pomníku a instalaci sousoší dostane Orlová při příležitosti oslav 800. výročí svého založení.