„V úseku mezi křižovatkami Okružní a Dětmarovická zde stále dochází k překračování rychlosti. Nepomohl ani chráněný přechod pro chodce, který zde byl umístěn na základě podnětů obyvatel, a další opatření,“ říká k investici za cca 1,2 miliony korun mluvčí orlovské radnice Nataša Cibulková.

Zmíněné budky, mezi které strážníci průběžně umísťují přenosný radar, jsou užitečné už více jak rok. Činné jsou v ulicích 17. listopadu, Slezská a Zátiší. „A plní účel, došlo zde ke zklidnění dopravy,“ dodává mluvčí města. Peníze za takto vybrané pokuty?

„Tyto prostředky využíváme na opravy komunikací a chodníků a část jich šla právě i na pořízení nového radaru,“ doplňuje mluvčí města.

Nedodržování předepsané rychlosti je obecně jednou z nejčastějších příčin dopravních nehod v Česku. Úsekové měření tak funguje již několik měsíců třeba také na několika místech Havířova.

Karviná například o úsekových radarech zatím neuvažuje. Strážníci zde měří rychlost v úsecích, které jim podle potřeby určuje dopravní policie, měřením rychlosti se samozřejmě zabývají i sami policisté.

„Pokud se jedná o dopravu, tak dohlížíme zejména na statickou dopravu, tj. placená parkoviště, porušování zákazů stání a zastavení v problémových místech a v neposlední řadě reagujeme na oznámení občanů, které se nejčastěji týkají právě porušování zákazu stání a zastavení,“ uvádí ředitel karvinské městské policie Petr Bičej.