Školáky dopraví autobusy, které hradí město. „Prvních 100 dětí odvezou dva autobusy ve středu 21. června, další děti budou na stomatologické prohlídky vyjíždět 22. a 23. června,“ upřesnila starostka Orlové Lenka Brzyszkowská.

Cestu za preventivními prohlídkami a případnou další péči umožnila dohoda Orlové s ostravskou dentální klinikou AJNA dental clinic, která sídlí v areálu Ridera Sport v Ostravě-Vítkovicích a registruje nové pacienty, včetně dětí. Všem poskytuje péči hrazenou pojišťovnami. Orlovská radnice se rozhodla zjistit zájem rodičů o tuto možnost prevence, registrace a ošetření jejich dětí. „Přihlásili se nám rodiče zmíněných asi 300. Je zřejmé, že současné zubní ordinace, kterých je v Orlové činných 12, nemohou takový zájem teď, ale ani v blízké budoucnosti, zvládnout. Jde o děti, které zatím svého zubního lékaře nemají, což nechceme nechat bez povšimnutí,“ vysvětlila starostka.

Starostka Orlové Lenka Brzyszkowská. (ANO)
Starostka Orlové: Jsme připraveni novým lékařům pomoci, aby do města přišli

 

Orlová se tak zapojí do projektu „Školáci k zubaři“, který se soustředí právě na organizované bezplatné preventivní prohlídky školáků a předškoláků. Děti z orlovských mateřinek by podle starostky Brzyszkowské mohly v rámci stejného projektu za zubní prevencí vyrazit letos na podzim. Město věří, že se opět dohodne s dentální klinikou v Ostravě.

Orlová není první, prohlídky i pro jiné děti z Karvinska

U všech dětí, které rodiče posílají na preventivní prohlídku, je nutné odevzdat ve škole předem formulář „písemný souhlas zákonného zástupce“ a vybavit školáka průkazkou zdravotní pojišťovny. O výsledku kontroly se rodiče mohou následně informovat na klinice. Sami se pak rozhodnou pro další postup. Prozatím ostravská klinika AJNA bezplatně, v rámci veřejného zdravotního pojištění, vyšetřila a následně ošetřila žáky základních škol v Doubravě, Stonavě a Dětmarovicích.

 

Karviná, parkování, dodávky, červen 2023.
V Karviné chtějí vyhnat z parkovišť na sídlišti dodávky. V Orlové už jsou dál

Orlová také počítá s tím, že přivede nové zubní lékaře přímo do města. V polyfunkčním domě na novém náměstí se pro ně stále počítá se dvěma byty. Radní by přitom rádi uzavřeli spolupráci nejen se zubaři, ale také s dětskými lékaři, kterých je rovněž celorepublikově nedostatek. Podle starostky Brzyszkowské chce město lékařům pomoci nejen nabídkou bytu, ale i při zajištění či vybavení samotných ordinací. Nyní už jedná o spolupráci s jednou zubní lékařkou, která je zatím na rodičovské dovolené.

Projekt Školáci k zubaři přinesl v minulých dnech zajímavé výsledky. Celkem 71 kazů objevili ostravští stomatologové z kliniky AJNA dental clinic u 28 dětí z Dětmarovic. Minulý měsíc, kdy do Ostravy vyjeli školáci ze Stonavy a Doubravy, to bylo celkem 138 kazů u 29 dětí.

Podle majitele kliniky AJNA, stomatologa Lubomíra Berana, není stav chrupu u dětí, které nemají pravidelnou péči, dobrý. “Je šokující, že někteří žáci ve věku 6 až 10 let byli u zubaře poprvé v životě,“ uvedl Beran.