Ta nyní například spravuje lukrativní dodávky tepla do tamních domácností. Mezi zájemci o koupi jsou přitom právě velké společnosti, které se obchodováním s teplem zabývají. Jde mimo jiné o firmy ČEZ a Dalkia. Vedení města právě na dnešek svolalo mimořádnou radu, kde jediným bodem bude jednání právě o SMO. „Nebudeme ovšem řešit jen možný prodej. Jako nové vedení a rada se chceme dopodrobna seznámit se smlouvami a vším, co SMO pro město obhospodařuje a za jakých podmínek se toto děje,“ vysvětlil včera orlovský místostarosta Martin Sliwka.

Hovořit se ovšem bude také o zmíněném možném prodeji. „Mohu říci, že v otázce prodeje zatím v radě neexistuje jednotný názor,“ doplnil Sliwka. Budoucnost SMO a způsob jeho spolupráce s městem budou řešit také zastupitelé na svém zasedání, které proběhne ve středu 12. prosince. K prodeji se pak mimo jiné vyjádřil i orlovský radní a dlouholetý ředitel SMO Ivo Kotaba.

„Můj názor je ten, že společnost by si měla rozhodně ponechat právě takové části, jako je třeba tepelné hospodářství. Otázkou zůstává případný prodej jiných, méně lukrativních částí,“ sdělil. Firma SMO se zabývá několika obory. Krom zmíněného tepla například pro město spravuje sportovní zařízení a provozuje neziskový hotel na zimním stadionu, na jehož provoz doplácí každoročně městská kasa. Někteří kritici poukazují rovněž na skutečnost, že ve vedení firmy a v jejich dozorčích orgánech působí lidé, kteří jsou zároveň zastupiteli, či radními. Toto je ale běžná praxe také v okolních městech. V Karviné je například ředitelem firmy STARS radní Petr Dyszkiewicz.

„Není to v rozporu s žádnými pravidly. Pan Dyszkiewicz má jako radní přístup k informacím, za jeho vedení navíc STARS zkvalitnil svou práci a město jeho činnost dotuje jen z asi 40 procent. Na zbytek nákladů si dnes firma vydělává sama,“ řekla tisková mluvčí karvinského magistrátu Šárka Swiderová. Obdobná praxe je také v Bohumíně.

„Bohumínský městský servis je trvale v zisku a investuje do moderních zařízení. U společnosti Bosporu (Bohumínská sportoviště), který provozuje aquacentrum, Penzion ve věži a zimní stadion, dotuje město provoz zimního stadionu. Kdybychom jej nedotovali, ledová plocha by sportovcům byla k dispozici jen omezeně,“ popsala hospodaření tamních městských společností mluvčí Bohumína Lucie Balcarová.