Zástupci města totiž rozhodli o navýšení takzvané pokutní částky, kterou musí lidé zaplatit, pokud prodají svá práva na byt dříve, než jak tomu bylo dosud. Podle dosavadních pravidel mohli lidé s bytem volně disponovat, tedy prodávat získaná práva až za pět let po jejich nabití. Pokud by tak učinili dříve, museli by městu zaplatit částku 2 300 korun za metr čtvereční bytu. To je mnohem více, než za kolik lidé družstevní práva kupují.

„A nyní bude ta částka ještě vyšší. Navýšili jsme jí o 300 procent,“ prozradil orlovský místostarosta Radislav Mojžíšek. Důvod? „Máme informace, že lidi, kteří dosud svá práva nekoupili, začali oslovovat zástupci realitních kanceláří s cílem získat takto byty získat pro sebe,“ zaznělo na posledním zasedání orlovských zastupitelů. Přišli s tím úředníci, kteří mají bytovou problematiku na starost. Konkrétně se prý zatím jedná o dva zjištěné případy.

Zastupitelé tak navýšení bez větších debat schválili. „Těch, kteří chtějí byt získat opravdu pro sebe, či své nejbližší, se to ani netýká, spekulantům to ovšem ztíží situaci,“ shodli se zastupitelé. Bývalé městské byty nyní spravuje městské bytové družstvo Orlovan. Lidé si tak mohou kupovat práva na byt a stát se tak družstevníky. Od 1. ledna příštího roku se navíc budou zvedat také ceny za prodej družstevních práv. Původní částka určená pro tento rok se kvůli inflaci zvýší o deset procent.