„Měřicí zařízení, které je na radnici v historické části města, je koncipováno tak, že jeho výsledky mají pouze informativní charakter. Nikdo tak nemůže používat dané výsledky otřesů k oficiálnímu vyjádření se k situaci. Město by přitom mělo být tím, kdo své obyvatele chrání,“ zaznělo z úst Antonína Macury, jednoho z obyvatel otřesy sužovaného historického jádra města. Na následky otřesů a důlní střelby minulý týden upozornilo více lidí. Ti říkají, že jsou zoufalí. Těžba jim prý ničí domy, samotná důlní firma OKD údajně problémy neřeší a lidé nemají oporu ani v samotné orlovské radnici.

„Situace by se měla řešit. Otřesy a jejich následky opravdu pociťují všichni,“ pronesl směrem k zastupitelům i vedení radnice Radim Habčanský, který vystoupil za obyvatele čtvrtí Zimný důl a Lazy. Nedobrou situaci potvrdili i samotní zaměstnanci Městského úřadu Orlová. „Těžař spoléhá na současné zákony. Každý občan by si své problémy měl řešit soudní cestou, a víme, že k takovému kroku se odhodlá jen málokdo,“ zaznělo během jednání. Dané zařízení na radnici ovšem slouží opravdu jen k informacím, jak otřesy působí.

„Každý soudní znalec, který by chtěl situací posuzovat, se k oficiálním informacím dostane. Poskytuje je podnik DPB Paskov, který výsledky má,“ sdělil vedoucí odboru životního prostředí Radislav Hájek. „To zařízení víceméně jen poskytuje informace, které souvisí s následky těžby na budovu radnice,“ doplnil.

O následcích těžební činnosti se zejména v oblasti kolem historického jádra Orlové hovoří již dlouho. Lidé tam poukazují na to, že jim praskají domy a otřesy a střelba z okolních dolů jim ničí objekty. Někteří jsou kvůli tomu s těžaři dokonce ve při. Samotný podnik OKD ovšem dlouhodobě vysvětluje, že problémy řeší. „Každý občan má právo se na nás obrátit, záležitosti posuzují soudní znalci, a pokud se ukáže, že stav objektu opravdu souvisí s těžbou, věci řešíme,“ říká k podobným záležitostem mluvčí OKD Věra Breiová.