„Připravili jsme změnu územního plánu, podle které v žádné ploše, která je v Porubě určena pro bydlení, nemohou vzniknout ubytovny," uvedl místostarosta Orlové Rostislav Šajar. Podle něj by se tím mělo zamezit dalšímu rozšiřování ubytoven. Jak ale dodal, nic už se nedá dělat s těmi současnými.

„S těmi bohužel město nemůže nic dělat. Vychází to z politiky státu, který díky štědrému příspěvku na bydlení motivuje další lidi takto podnikat," dodal místostarosta s tím, že chtějí alespoň zamezit vzniku ubytoven v budoucnu.

Změna územního plánu je už zpracována, ještě ji ale musí posoudit krajští úředníci a následně je potřeba s ní seznámit veřejnost.

Orlovští tak vyšli mimo jiné vstříc lidem, kteří nedávno sepsali petici proti rozšiřování ubytoven na území města. Především lidé bydlící v rodinných domcích za autosalonem Kudrna v městské části Poruba si stěžují na mimořádný růst kriminality právě v souvislosti s okolními ubytovnami.

Jak Deníku řekl jeden z tamních obyvatel, Pavel Fajkus, tamní lidé krok vedení města vítají.

„Je to určitě dobře. Těch ubytoven je tu opravdu dost, nedávno jsem slyšel, že měla další vzniknout v bývalém kulturním domě," prozradil.

Jeho rodina má bohužel s nájemníky těchto zařízení špatné zkušenosti. Ti jim totiž ukradli dvě kola. A za bílého dne. „A našim sousedům vykradli garáž. Nejčastějším cílem jsou právě jízdní kola a sekačky," dodal muž.

Lidé, kteří měli to štěstí, že se jim zloději dosud vyhnuli, se dají spočítat na prstech jedné ruky. Jedním takovým je Jiří Serafín. Jeho sousedé ovšem takové štěstí neměli.

„Jednou mu ukradli čidlo od topení, podruhé zase zeleninu," poukazuje starší pán na to, že se zde krade úplně vše.

Jak to, že zrovna jeho zloději nenavštívili? Důvod je nasnadě. Jeho zahradu hlídají tři velcí psi. „Jenže je to dvousečné. Pes lupiče pokouše a já z toho bude mít ještě problémy," dodal starousedlík s tím, že také on rozhodnutí vedení města vítá.

Boj proti ubytovnám vedou i jinde

Region - Orlová není jediným městem, které s ubytovnami na svém území ´bojuje´. Problémy mají i jinde. Podobnou „stopku" nově vznikajícím ubytovnám jako v Orlové, vystavili již dříve také v Karviné.

„Karviná má toto ošetřeno v již současném platném územním plánu. Na území města se smí stavět jen hotely, motely a penziony, všechny stavby vyžadují jakousi obsluhu a personál včetně zázemí, takže ubytovny v dnes chápaném smyslu, tedy pro sociálně slabé, se na území města nesmějí ani stavět, ani se žádné objekty pro tyto účely nesmějí upravovat," informovala mluvčí Karviné Šárka Swiderová.

Stejnou myšlenkou se zabývají také v Petrovicích, kde vznikla ubytovna v bývalé restauraci. Na toto téma si chtějí nechat vypracovat právní rozbor. „Nicméně nejúčinnější nástroje má v ruce stát. Pokud podnikne kroky, které by zisky provozovatelů uvedly do normálního standardu, tak by obce nemusely vymýšlet složité věci, jak vzniku ubytoven na svém území zabránit," podotkl starosta Marian Lebiedzik. (dog)