„Samy od našich dětí školou povinných víme, že na rozměry učebnic, pracovních knih, ale i běžných sešitů v dnešní době zakoupené obaly jednoduše nesedí a člověk je pak musí doma upravovat. Je to únavná práce s často nepěkným výsledkem. Proto jsme si řekly, že rodičům službou trochu pomůžeme,“ vysvětluje Michaela Jabůrková z knihovnické pobočky v Karviné-Novém Městě, která s knihami pracuje už 20 let. I díky tomu je pro ni mnohdy náročné balení učebnic otázka několika málo minut.

Balí na počkání i do druhého dne

Podle Jabůrkové mohou zájemci se svazky učebnic přicházet do všech karvinských poboček už v těchto dnech, největší nápor očekávají knihovnice těsně před a po začátku školního roku.

„Lidé se často ptají, co všechno si u nás mohou nechat zabalit. Služba se netýká jen učebnic, ale obecně všech knih, sešitů a časopisů, které obalíme buď na počkání, nebo je připravíme na příští den. Balení provádíme do pevné, průsvitné knihovnické fólie, která při běžném zacházení vydrží na učebnicích celý školní rok,“ dodává další karvinská knihovnice Andrea Hradilová s tím, že za formát A6 zaplatí zájemci pět korun, formát A5 je vyjde na deset a obalení A4 pak o pět korun dráž. Za větší či atypické formáty zaplatí lidé dvacetikorunu.

„Byť obalení stojí nějaký poplatek, rodiče školáků touto cestou ušetří za nákup obalů v obchodech, stejně jako za případné zničení učebnic, které v našem pevném obalení nehrozí. A nás knihovnice navíc nesmírně potěší, že jsme pomohly ochránit nějakou knihu před oslíma ušima,“ doplňuje s úsměvem Hradilová.

Pavouci.
Pavoučí nalezenci se po týdnu na radnici vrátili k majiteli