V rámci dvoudenní akce pořádané Evropskou unií se novináři vydali například do Hornického muzea Landek nebo na Obchodně podnikatelskou fakultu v Karviné. Součástí mediální cesty bude i čtvrteční předávání cen v soutěži Regiostars 2023.

O tom, že Ostrava už dávno není „černá“ se mohou v rámci dvoudenní exkurze dozvědět novináři ze zemí Evropské unie. Redaktoři a reportéři dorazili například z Bulharska, Rumunska, Itálie, Španělska nebo Portugalska. Hlavním cílem mediální akce je novinářům ukázat, jak se region proměnil z původního epicentra těžkého průmyslu a těžebních aktivit v moderní místo. „Mezinárodním novinářům jsme chtěli v Ostravě ukázat, jak se tento region proměnil od černouhelných dolů až do současnosti. Evropská unie a její fondy tuto transformaci finančně podporuje. Zkrátka jsme novinářům chtěli ukázat, jak se tento region postupně vyvinul,“ uvedl vedoucí skupiny Matteo Salvai, mluvčí Evropské komise.

Černá kostka nebo koncertní síň

Akce, kterou organizuje Evropská unie, začala ve středu přednáškami v Multifunkční hale Gong v Dolní oblasti Vítkovice. Novináři si vyslechli několik přednášek týkajících se například postupného ukončení uhelné energetiky v našem regionu. Součástí prezentací bylo i představení nových projektů, které v Ostravě mají v následujících letech vzniknout. „Byli jsme překvapeni z toho, kolik má Ostrava a její okolí kulturních center. Dozvěděli jsme se například o projektu Černá kostka nebo nové koncertní síni, která zde má v budoucnu vyrůst,“ dodal Salvai.

Vizualizace připravovaného projektu Rezidence Stodolní.
Proměna Stodolní v Ostravě: vzniká nová čtvrť, brzy tam postaví bytový komplex

Nechyběla ani návštěva Hornického muzea Landek, kde se novináři zúčastnili sfárání do důlní expozice. Zde se v rámci hodinové prohlídky mohli dozvědět více informací o historii těžby uhlí, která zde probíhala. Po programu v Hornickém muzeu Landek se novináři ze zemí Evropské unie přesunuli na Obchodně podnikatelskou fakultu v Karviné, která patří k Slezské univerzitě. Zástupci médií si poslechli plán projektu CEPIS (Centrum podnikání, profesních a mezinárodních studií), což je jeden ze třinácti strategických projektů Moravskoslezského kraje zařazeného do operačního programu Spravedlivá transformace. „Jedná se o dotační program Evropské unie, který je zaměřený na podporu oblastí, které přechází z uhelného regionu na transformaci ekonomiky,“ uvedl projektový manažer Libor Chlebiš.

Ostravské Vánoce 2022.
Co na ně říkáte? Toto jsou hlavní hudební hvězdy vánočních trhů v Ostravě

Prorektor Obchodně podnikatelské fakulty v Karviné Daniel Stavárek představil nové studijní programy, které se na škole vyučují. Jedná se o speciálně profesně zaměřené obory Digitální business, Economics and Management a Inovativní podnikání. „V Karviné vznikne na konci roku 2027 nový kampus, kde se nové unikátní studijní programy budou vyučovat,“ řekl Stavárek. Dodal, že stavba je inspirována přírodou a vznikne na místě starého dopravního hřiště vedle Obchodně podnikatelské fakulty. Předpokládané celkové náklady realizace projektu je sedm set milionů korun.

Předání cen Regiostars 2023

Součástí dvoudenního programu bude i čtvrteční předání cen prestižní soutěže Regiostars 2023, která oceňuje inovativní projekty spolufinancované z evropských fondů. Jde zejména o projekty, které přispívají k regionálnímu rozvoji a spolupráci mezi evropskými státy.

Mezi finalisty je například projekt ANTeTUL, který vytvořil mezifakultní tým Technické univerzity v Liberci. Liberečtí vědci vytvořili samořiditelné vozidlo, které reaguje na překážky a díky speciálnímu softwaru jsou zkonstruované plošiny schopné samy změnit a upravit naplánovanou trasu dle aktuální situace. Vyhlášení cen Regiostars 2023 proběhne v Multifunkční hale Gong, kde ceny předá například Elisa Ferreira, členka Evropské komise odpovědná za soudržnost a reformy.