Má to být architektonicky i funkčně výjimečná stavba. Šetrná k životnímu prostředí, což třeba znamená, že se vyhodnocují všechny možnosti využitelnosti energie z obnovitelných zdrojů. Navíc jeden z domů v novém areálu Jindřich Plaza má být nejvyšší v naší zemi. Čnít do výšky bude jeho osmadvacet pater. Ale kdy to všechno bude, když majitel stále stojícího starého Hotelového domu Jindřich, a současně investor nové výstavby, skupina RPG Real Estate (RPG RE) stále nebourá a stále nestaví? A to přesto, že původně ohlašovala termín zahájení projektu za přibližně dvě a půl miliardy korun na půli léta.

„Mám rád, když věci odsýpají, takže nemám radost z toho, že bourání Jindřicha nemá ten správný spád, jak by mělo. Podali jsme žádost o demolici, proti které bylo několik odvolání, takže jsme museli dopracovat pár odborných stanovisek. Ta byla dodána a teď už jen čekáme na konec správního řízení a vydání povolení bourat,“ vyjádřil se pro Deník na veletrhu Expo Real v německém Mnichově Petr Skrla, ředitel skupiny RPG RE. Věří, že se stávající Jindřich začne demolovat ještě letos. Osobně by byl podle svých slov rád za termín na konci října.

„Celý proces až k dokončení nového areálu Jindřich Plaza by měl trvat maximálně dva roky,“ aktualizoval termíny Skrla. Takže už zřejmě uplyne jen krátká doba a lidé z okolí Jindřicha budou žít ke své nelibosti vedle velkého staveniště. „Je však třeba vzít v potaz, že dalších sto let bude ta budova mít pro Ostravu prospěch a posune ji směrem vpřed k moderním městům,“ vysvětloval dále šéf RPG RE.

Obavy lidí pak mírnil i Petr Handl, mluvčí RPG RE. Demolice i následná výstavba bude podle něj probíhat šetrně. „Lidé se nemusejí bát nějakého odstřelu stávajícího Jindřicha. Vše se bude dělat velice citlivě, objekt bude rozebírán postupně. Naší snahou bude co nejméně zatížit dotčenou lokalitu,“ tvrdil Handl.

Koncept projektu Jindřich Plaza počítá s prvotřídním hotelem se zhruba sto dvaceti pokoji a řadou doplňkových služeb, jako jsou fitness centrum či třeba relaxační bazén. Součástí mají dále být kancelářské prostory, obchůdky, vyhlídková restaurace a také podzemní parkoviště. „Kompozice budov je projektována tak, že rozšiřuje stávající Bezručův sad, čímž výrazně zvyšuje plochu současné zeleně. Historická těžní věž před Jindřichem by měla zůstat zachována a stane se důstojnou součástí nového areálu,“ uvedl ještě Petr Handl s tím, že finance na projekt pocházejí z jiných zdrojů, než jsou zisky z nájmů bývalých bytů OKD.