Rozhodnutí o rozsvícení vánočního stromu na Masarykově náměstí bez doprovodného programu a zveřejnění konkrétního dne a času, kdy se tak stane, padlo už na začátku týdne. Nyní Ostrava lidem vzkázala, jak předvánoční období ve městě bude vypadat celkově. Kluziště, ruské kolo, workshopy a prodejní stánky v kulisách reprodukované hudby zůstávají. Ruší se však velké pódium na náměstí i se všemi vystoupeními a koncerty, které byly domluvené.

Stáli jsme před rozhodnutím, zda jednotlivá místa konání oplotit a vytvořit z nich jakýsi areál, který by byl kontrolovatelný a kapacitně omezený. To by však z našeho pohledu zcela narušilo podstatu vánočních trhů,“ uvedla náměstkyně ostravského primátora Zuzana Bajgarová. „Tak bychom byli schopni program v neomezené podobě zrealizovat, ale rozhodli jsme se, že návštěvníky o Vánocích selektovat nebudeme,“ doplnila Miriam Lehocká, obchodní ředitelka výstaviště Černá louka, které bylo přípravou Ostravských Vánoc pověřeno.

Náhradní program

Lidé tak mohou očekávat menší program na čtyřech scénách – na Masarykově náměstí drobná pouliční vystoupení, ruské kolo, stánky a vánoční strom, na Jiráskově náměstí dětskou scénu s workshopy a zvířátky, na náměstí Dr. E. Beneše zmíněné kluziště a na Prokešově náměstí už stojí Umělecká scéna. „Drobná pouliční vystoupení by v rámci podpory kultury a místních muzikantů měla být rozprostřena do celého období vánočních trhů,“ nastínila Zuzana Bajgarová.

U stánků budou zajištěny rozestupy a dezinfekce, na ruském kole a kluzišti se bude sledovat vytíženost. „Tam jsme schopni počty návštěvníků regulovat a zároveň zajistit, že si je užije dostatečný počet lidí,“ řekl Miriam Lehocká.

Podmínky na kluzišti a ruském kole

Kluziště bude otevřeno od desáté hodiny prvním blokem bruslení už toto sobotu. „V minulosti vstup do areálu nebyl nijak omezen, protože kluziště bylo bezplatné. To je i letos, nicméně budeme muset návštěvníky kontrolovat z pohledu toho, co je dnes nutné pro vstup do obdobných zařízení a na hromadné akce,“ upozornil jednatel Sarezy Jaroslav Kovář.

„Mrzí nás to o to víc, že jsme kluziště rozšířili o nový prvek v podobě ledových chodníků, které budou pro návštěvníky jistě zajímavé. Samozřejmě očekáváme s ohledem na nutná opatření omezený zájem, ale i tak věříme, že si kluziště v rámci trhů najde své příznivce a lidé je využijí,“ uvedl Jaroslav Kovář, podle něhož děti do 12 let budou mít vstup neomezený a mládež od 12 do 18 let bude předkládat PCR testy staré nanejvýš 72 hodin. „Také u dospělých vycházíme z podmínek daných stávajícími nařízeními.“

Velký dar

Všechny stěžejní atrakce a symboly Vánoc už jsou v ulicích Ostravy připraveny, jako poslední v úterý v podvečer dorazila na Prokešovo náměstí velkoformátová umělecká instalace s názvem Velký dar – úhel pohledu. Jedná se o zhruba jedenáct metrů velký dárek se saněmi a vánoční ozdobou. Vyrobili ji nadšenci v dílnách Národního divadla Moravskoslezského podle návrhu výtvarnice a sochařky Eriky Bornové. Instalace dočasně zakryla sochu Ikara.

„Říkala jsem si, že dělat sem něco drobného nemá cenu. Chtěla jsem, aby si i velcí lidé připadali jako malé děti a viděli vše zespoda. Protože když jste děti, vše se vám zdá strašně velké,“ okomentovala šestitýdenní okrasu Prokešova náměstí Erika Bornová. Ostravské Vánoce nakonec budou o něco skromnější a i přes stále se zvyšující ceny v položkách nákladů patrně nedosáhnou původně avizovaných 14 milionů korun.