„Jednou jsme omylem přenocovali v nudistickém kempu v Chorvatsku – a už jsme u toho zůstali. U moře mi to nikdy nevadilo, u nás mi to však zpočátku připadalo hloupé. Lidé na vás zírají a mají poznámky, i když si jenom u řeky sundám vršek od plavek,“ směje se Věra Příhodová z Frýdku-Místku. „Chodíme na přehradu Olešná, kde je jedna z pláží vyhrazena pro naturisty, není však moc udržovaná. Určitě bychom přivítali, kdyby i v nedalekém aquaparku bylo občas umožněno koupání bez plavek,“ přidává se další vyznavačka naturismu.

Na nudisty a textiláky, jak nudisté říkají lidem v plavkách, se svět rozděluje již od počátku dvacátého století. V posledních letech se však rozdíly stále více stírají. Především, sami se dělí na dvě skupiny. Nudisté jsou ti, co se bez plavek koupou a opalují. Pro naturisty je nahota životní styl. „Rád si jdu lehnout na pláž a zaplavat bez plavek, ale tím to pro mne končí, žádných naturistických sešlostí bych se asi nezúčastnil,“ tvrdí Martin Sládek z Kopřivnice, jehož oblíbeným místem je nedaleká Větřkovická přehrada.

Sdružení československých naturistů Ostrava, které bylo založeno již počátkem devadesátých let, je dlouhodobě nejpočetnější naturistickou organizací v České republice a nudisté se už dávno neschovávají u rybníků. Ostravsko vůbec vodomilům bez plavek přeje a možností, kam zajít, je hned několik. Lokalit, kde se dá odložit oblečení a plavky a opalovat se a koupat „jen tak“, bylo v minulosti více, přesto je i v současné době z čeho vybírat.

Antošovice: štěrkovna Naturpláž Pohoda v Antošovicích je známým rájem nudistů a naturistů. Pláž zde vznikla už na počátku osmdesátých let a v současné době je jedním z nejvyhledávanějších míst letního odpočinku jedinců a rodin, kteří žijí „ve splynutí s přírodou“. Početnou skupinu tvoří také Poláci. Na pláži najdete občerstvení, volejbalové hřiště, kuželky a k dispozici je i ohniště. Členové naturistického sdružení zde mohou také stanovat. Vstupné pro hosta je padesát korun.

Hlučín: štěrkovna Nudapláž v Hlučíně je součástí „textilní“ pláže kolem štěrkovny. Po vstupu do areálu se vydáte kolem vody vpravo a asi po pěti stech metrech narazíte na prostor pro nudisty. Pláž je obehnaná dnes už vzrostlým živým plotem. Občerstvení a sportovní atrakce jsou na „textilní“ pláži. Vstup na přírodní koupaliště stojí třicet korun.

Kopřivnice: Větřkovická přehrada Oblíbenou, ale stále neoficiání nudistickou pláž najdete na Větřkovické přehradě poblíž Kopřivnice. Pokud se chcete dostat na nudapláž, musíte projít přes hráz a vydat se kolem přehrady až na protilehlou stranu. Vstup do vody je sice bahnitý, ale můžete využít i malého dřevěného mola. Pláž je ze dvou stran kryta lesem, a vyznavači nudismu tak zde mají klid. Občerstvení je bohužel až na „textilní“ pláži. Místní pláž má ale navíc hřiště pro volejbal.

Olešná – přehrada Neoficiální nudistickou pláž najdete také nedaleko Frýdku-Místku. Nepatří k rekreačnímu areálu kolem přehrady. Lokalita se nachází u rybářské restaurace a její délka je asi čtyři sta metrů. Travnatá pláž ale není moc navštěvovaná.

Písečná: Mezi obnovené nudistické lokality patří nudapláž v Písečné u Jeseníku. Naháčům je zde vyčleněn severozápadní břeh u rybníka Florián. Vstup na „textilní pláž“, kde se můžete občerstvit, stojí třicet korun.

Opuštěné lokality: Nudistická lokalita se rozkládá v Karviné na pravém břehu řeky Olše u budovy VOKD. Dnes je ale využívaná minimálně. Opuštěná je také nádrž Siberie ve Frenštátě pod Radhoštěm. Voda je zde však v tak špatném stavu, že se zde už několik let nikdo nekoupal.