Na Karvinsku ani v celém Moravskoslezském kraji nebyl v posledních letech výskyt rozsáhlejší epidemie, vyvolané bakteriálními toxiny v potravinách, evidován. Uvedla to ředitelka Odboru hygieny výživy Krajské hygienické stanice v Ostravě Renata Brablcová.

Dodala, že v celém regionu jsou v souvislosti s tímto nebezpečím každoročně prováděny odběry vzorků pokrmů občerstvení a zmrzlin. Jen v loňském roce provedli hygienici na Karvinsku 280 kontrol.

„Kontroly bývají opravdu komplexní a zahrnují úroveň provozní hygieny i způsob zacházení s potravinami. V letním období jsou pak tradičně zaměřeny na rizikové potraviny typu hamburgery, párky, grilované pokrmy či lahůdkářské výrobky.
Kromě klasických restaurací jsou kontrolovány i bufety, bistra a stánky na koupalištích či různých letních akcích,“ uvedla Brablcová s tím, že hygienickou úroveň potravin mohou zběžně posoudit i sami konzumenti. Stačí se dívat, jestli má obsluha rukavice, zda má kolem sebe čisto či zda na pokrmech sedí hmyz.

„Stává se pak, že nám podněty na kontrolu zdravotní nezávadnosti pokrmů či hygienickou úroveň provozů podávají sami občané. Například na Karvinsku je ročně řešeno 40 takových podnětů, z nich přibližně polovina bývá oprávněná,“ doplnila ředitelka odboru hygieny výživy Renata Brablcová.

Náročnější hygienické podmínky v letním období potvrdili Deníku i zaměstnanci vybraných karvinských rychlých občerstvení.

„Vzhledem k teplu a tomu, že se člověk potí, je extrémně důležité si neustále udržovat čisté nezpocené ruce a oplachovat si obličej. Všechno, od hořčice či zeleniny, je také třeba stále uchovávat v lednici. Navíc to, co vytáhneme z mrazáku, musíme neprodleně zkonzumovat nebo později vyhodit. Zpátky do chladu už potraviny vrátit nesmíme,“ svěřili se zdejší prodejci.

Zlatý stafylokok? Útočí rychle

Podle Brablcové patří mezi nejčastěji hlášené infekční onemocnění z potravin v Moravskoslezském kraji kampylobakteriózy a salmonelózy. V minulosti byl v několika vyšetřovaných vzorcích potravin nalezen i stafylokokový toxin nebo přímo bakterie Staphylococcus aureus (zlatý stafylokok – pozn. red.). Jednalo se například o majonézové saláty, cukrářské výrobky a zmrzliny.

Samotné onemocnění zlatým stafylokokem se však vzhledem ke svému rychlému odeznění často do hlášení nedostane. Postižení totiž ani nevyhledají lékařskou pomoc. Jinak je tomu v kolektivech, kdy při výskytu zažívacích potíží bývá podle průběhu onemocnění zvažována i otrava bakteriálními toxiny.

„Stafylokoky se mohou nacházet třeba i ve stolici, kůži či ve vlasech. Jsou také v prachu, odkud se následně mohou dostat na pracovní plochy bufetů a nástroje používané pro přípravu pokrmů. Nedodržováním důkladné osobní hygieny personálu a čistoty prostředí kuchyně se bakterie mohou přenést do potravin, kde se množí a produkují enterotoxiny.

Ty pak v rozmezí od 1 až 6 hodin vyvolají onemocnění. Příznaky nastupují náhle, dochází k úpornému zvracení, křečím v břiše, bolestem hlavy a průjmu. Onemocnění probíhá bez teplot a obvykle odezní do 1 až 2 dnů,“ upřesnila hygienička.