Otřes se odehrál na Karvinsku ve středu okolo půl šesté odpoledne. Zaznamenali ho lidé například v Karviné a své pocity sdělovali na sociálních sítích. 

„Důlní jev se projevil mimo naše důlní pracoviště a nijak je nezasáhl. Všichni zaměstnanci v podzemí dolu jsou v pořádku," řekla Polaru mluvčí OKD Barbora Černá Dvořáková.

Snímky z ranní špičky na objízdné trase přes sídliště Hranice. To vše kvůli rekonstrukci a uzavírce části ulice Rudé armády - červen 2023
Nervy v kolonách. Uzavřená silnice v Karviné posílá auta přes sídliště

Seismické jevy v hlubinných dolech vznikaly, vznikají a nadále budou vznikat v důsledku uvolňování energie nakumulované v masivu v souvislosti s přeskupováním napětí, ke kterému dochází při realizaci hornické činnosti.

Tragédie v dole

Jeden z posledních silných otřesů pocítilo Karvinsko ve čtvrtek 12. ledna 2023. Důlní otřes tehdy zabil v Dole ČSM-Jih zaměstnance porubu, v nemocnicích pak skončilo dalších pět zraněných horníků. K otřesu s tragickým následkem došlo po půl jedenácté dopoledne. „Při otřesu žel došlo k úmrtí zaměstnance porubu, na místě je i několik dalších zraněných," řekla Deníku krátce po tragédii mluvčí OKD Naďa Chattová.

Havířovské slavnosti 2021.
Bílá, Powerwolf a Lordi, moderátor Mareš. Známe program Havířovských slavností

Na místě pak zasahovali důlní záchranáři, ti zraněné předávali do péče zdravotníků. V souvislosti s důlním neštěstím zasahovaly posádky Zdravotnické záchranné služby Moravskoslezského kraje (ZZS MSK) i pracovníci krajského zdravotnického intervenčního týmu. 

Důlní otřesy

Seismické jevy doprovázejí hornictví od jeho počátků s ohledem na značný vertikální i horizontální rozsah vydobytých partií vytvořených hornickou činností za více než stoleté období a nadále vytvářených ve stále aktivní karvinské části revíru.

Dojde-li při geomechanickém jevu k náhlému vysunutí nebo vyvržení hornin s následkem deformace důlního díla, je označen za otřes. Otřesy se vyskytují především ve slojích sedlových vrstev karvinského souvrství dobývaných ve značných hloubkách a jsou způsobeny postupným hromaděním napětí v nadložních pevných horninách a jeho náhlým uvolněním.

Muž se dohodl se žalobcem na výši trestu.
Muž z Karviné plánoval vraždu své přítelkyně. Žena má doživotní následky

Vznik otřesu nelze jednoznačně předpovědět, ani není možné se stoprocentní účinností jeho vzniku předejít. Prováděnou prevencí je však možné výrazně omezit jeho následky.

S využitím prostředků protiotřesové prevence firma omezuje hromadění napětí ve sloji nebo v nadloží, postupně uvolňuje již nahromaděné napětí, případně se snaží o vyvolání otřesu v době, kdy na pracovišti a v jeho blízkosti nejsou lidé.

K těmto účelům slouží zavlažování slojí a okolních hornin, odlehčovací vrty, otřasná odlehčovací trhací práce ve sloji a bezvýlomová trhací práce velkého rozsahu v nadložních horninách. Současně je také zvyšována bezpečnost zaměstnanců používáním moderní, vysoce únosné mechanizované výztuže v porubech.