Měřicí hydrometeorologické stanice totiž naměřily nadlimitní hodnoty koncentrace polétavého prachu (prašného aerosolu). V Českém Těšíně překročily limit dokonce trojnásobně. Tahle situace by mohla způsobit lidem zdravotní problémy, zejména potíže s dýcháním. Hydrometeorologové z Českého hydrometeorologického ústavu v Ostravě (ČHMÚ) naměřili hodnotu ve všech měřicích stanicích na Ostravsku, Karvinsku a Třinecku 121 až 220 ug/m³. Limit je pouze 50 ug/m³.

„V oblastech s překročeným průměrným denním limitem se doporučuje, aby lidé výrazně omezili pobyt venku. Není vhodné venku sportovat, chodit na procházky a větrat by se mělo jen krátce a intenzivně,“ vysvětlila tisková mluvčí MS kraje Barbara Odstrčilíková. V Orlové v době včerejší uzávěrky Deníku naměřili hodnotu 125 ug/m³, v Bohumíně pak 159 ug/m³, v Karviné 128 ug/m³ a nejvíce pak právě v Českém Těšíně 195 ug/m³. Ohroženi jsou zejména starší lidé, malé děti a nemocní.

Nic nevěděli

„Že jsou překročeny až trojnásobně limity ovzduší, nám nikdo nehlásil. Zrovna jsou všechny děti venku. Kdysi nám to ohlašovali z městského úřadu telefonicky, dneska už ne. Je to zlé, kde si to máme denně zjišťovat? Jde tady hlavně o zdraví dětí. Určitě by měli o tak závažných hodnotách všechny školky informovat,“ uvedla ředitelka Mateřské školky Hrabinská Jana Poloková.

I ve školce v Hornické ulici byla ředitelka Iva Přídalová zaskočena zprávou o špatném ovzduší, zrovna se se všemi dětmi chystali ven. „Občané i školní zařízení si stav ovzduší v daný den můžou zjistit sami na webových stránkách města, nebo si zavolat na telefonni číslo, které je tam uvedené,“ uvedla Lidie Blasinská z odboru výstavby a životního prostředí v Českém Těšíně.