„Forenzní označování provádíme už asi čtyři roky. U nás nikdo statistiku nedělal, nicméně nepamatuju, že bychom evidovali odcizené kolo s forenzním značením. Lidi zřejmě většinou odradí samolepka na kole, takže se dá brát i jako preventivní opatření před krádeží,“ řekl šéf Městské policie Český Těšín Petr Chroboczek.

V Karviné už pamatují případy, kdy bylo kolo nalezeno právě díky forenznímu označování. „Ten případ je z předloňska, dokonce docela hodně medializovaný. Jednalo se tehdy o to, kdy pachatelka po několika hodinách přišla na to, že je pro ni kolo neprodejné, a vrátila ho zpět,“ vzpomíná karvinský preventista kriminality Petr Slezák.

ZÁJEM JE VELKÝ

Potvrdil slova kolegy z českotěšínské městské policie, že samolepka na kole, která oznamuje, že je kolo značeno a evidováno, má pozitivní efekt.

„Samozřejmě se někdy stane, že občas někdo ukradne i takovéto kolo, ale z mapy kriminality zjistíme, že počet krádeží jízdních kol od roku 2014, kdy forenzní označování provádíme, značně klesly. Nemůžeme tvrdit, že to je jednou konkrétní příčinou, nicméně z domovních sklepů a koloven opravdu častěji mizí neoznačená kola,“ dodal Slezák.

Označování jízdních kol se začalo osvědčovat i na polské straně, kde často právě kradená kola končí. Čeští strážníci naučili tuto metodu používat například kolegy v polském Těšíně nebo městě Jastrzębie-Zdrój. Tento projekt dokonce získal cenu od ministerstva vnitra za zahraniční spolupráci. „U nás je zájem čím dál větší. V předchozích letech jsme vždy označili cca 250 kol a v současné době máme něco málo přes 1300 uživatelů. Vypadá to, že tento zájem bude i nadále pokračovat,“ doplnil Petr Slezák.