Okamžitý rozdíl v kvalitě pohodlí. Tak vidí změnu pacienti, kteří jsou v těchto dnech v nemocnici hospitalizovaní. 

„Několik dnů jsem spala na tom starém lůžku a pak nám dali tahle nová. Je to obrovský rozdíl. Díky nové matraci se mi lépe leží a už se v noci nebudím. Dokážu si také sama změnit polohu, zatímco dříve s tou postelí musela lomcovat sestřička," popisovala své poznatky pacientka, která si na rehabilitačním oddělení léčí koleno.

Nemocnice převezme celkem 116 nových lůžek. Přestože se inventář oddělení průběžně modernizuje, ne na vše se dostalo. Nová lůžka nahradí staré postele ze 70. let.

„Zásadní rozdíl je v pohodlí pro pacienty, které zajišťuje moderní matrace. Jde však i o pomoc pro personál, když nová lůžka jsou vybavena dálkově ovládaným polohováním. Vedle postelí měníme také noční stolky, které mají i skládací a polohovatelnou desku určenou k jídlu nebo ke čtení. Nové jsou také stojany k zavěšení infuzních roztoků," řekla náměstkyně ředitele nemocnice pro pečovatelskou službu Renata Tydlačková.

Obměna lůžek připomíná malý kulový blesk. Lůžka se po vyložení z nákladních aut skládají v podzemním spojovacím tunelu a hned poté odvážejí do pokojů. Dostávají je především pacienti interny, chirurgie a léčebny dlouhodobě nemocných.

„Sestřičky to měly zorganizované. Byla to chvilička a už jsme měly nové postele. Ze stolku si můžu vyklopit desku, na kterou si dám jídlo, nebo ji můžu pootočit a dát si na ni knížku," vysvětlovala druhá pacientka.

Modernizaci zajistil krajský úřad, který nemocnici provozuje.

„Celkem jsme koupili 1000 lůžek celkem za 45 milionů korun. Na zakázku jsme získali evropskou dotaci ve výši 85 procent předpokládaných nákladů. Navíc počítáme s další modernizací nemocnic, a to především s ohledem na vybavení pro zdravotnický personál," uvedl při návštěvě nemocnice náměstek hejtmana Jiří Martinek.