Jediný přístroj v zemi pracuje v Sanatoriu s poliklinikou v Havířově-Šumbarku. Právě včera si tam páteř nechal natahovat pacient, kterému by jinak hrozila náročná operace spojená s rizikem trvalých následků.

„Mám artrózu páteře a snížený poslední segment, kvůli čemuž u mě dochází k tuhnutí páteře. Pokud jde o léčbu, ta není vůbec bolestivá. Je to poměrně příjemný pocit, při roztahování segmentů cítím uvolnění. Pozoruji okamžitý účinek, ale ten pocit skutečného zlepšení se dostavuje po několika týdnech," popsal muž středních let, který si nepřál zveřejnit své jméno.

NAHŘÁT, NATÁHNOUT, OCHLADIT

Před několikatýdenní intenzivní terapií je pacient klasicky vyšetřen neurologem. Samozřejmostí jsou vyšetření rentgenem a magnetickou rezonancí. Ta se opakuje i kvůli následné kontrole výsledků léčby.

Samotná terapie spočívá v několika přesně ordinovaných procedur. Každá návštěva začíná nahřátím organismu, aby se tělo uvolnilo. Pak jde pacient na „skřipec". Laicky jde skutečně o počítačem řízený stroj, který pacienta natahuje v ose páteře.

„Terapie je zaměřena na konkrétní postižený segment či část páteře. Jde o onemocnění plotének, ať už vyklenování, výhřez nebo čistě vysunuté degenerované ploténky," vysvětlila princip metody neuroložka Irena Johannová.

CIVILIZAČNÍ CHOROBA

Podle ní je degenerace páteře civilizační onemocnění.

„V loňském roce jsme u nás vyšetřili 67 pacientů právě s vertebrogenním algickým syndromem. V 90 procentech se jedná o degenerativní onemocnění páteře z opotřebení. Jde o důsledek například sedavé práce v kancelářích, sezení v autech či nedostatku jiného pohybu. V zatěžovaných oblastech organismu se vytrácí voda. Ploténky nejsou tak dobře vyživovány, jak by bylo potřeba. Bez vody začínají degenerovat, ubývá v nich vápník, vodu ztrácí gelové jádro, ve vazivu dochází k trhlinám. Tím, že poškozený segment páteře natahováním rozšíříme, obnovíme dodávku vyživujícího mozkomíšního moku. Dochází nejen k jejímu správnému usazení, ale také k její regeneraci. To je základem metody," dodala Johannová.

Havířovskou ambulancí už od zahájení speciální metody prošlo více než 200 pacientů. „Tam, kde má pacient konkrétní problém s ploténkami, dosahuje terapie až 90procentní úspěšnosti. Pokud jde o onemocnění kombinované s dalšími vadami, úspěšnost klesá, ale přesto se kvalita života pacienta výrazně zlepšuje," dodala neuroložka.

Nedílnou součástí terapie je následná rehabilitace. „S pacienty následně cvičíme hluboký stabilizační systém a další nuance, aby se zpevnil celý střed těla a uchovaly se výsledky prodělané terapie," říká fyzioterapeutka Lada Červenková.