V rámci každoročních Dnů evropského dědictví se otevírají dveře kostelů, zámku, historické karvinské radnice. A stejně jako loni se mohou po kraji rozhlédnout z těžní věže v areálu bývalého Dolu Barbora na okraji Karviné.

Prohlídka kostela Povýšení sv. Kříže ve Fryštátě se nabízí v pátek od 10 do 17 hodin, a v sobotu od 13 také do 17 hodin. Tahákem prohlídky jsou bezesporu vzácné středověké malby, které byly objeveny před několika lety v jedné z kaplí kostela.

Návštěvníky přivítají v sobotu a v neděli (10 17 h.) na komentovaných prohlídkách také kostely sv. Marka ve Fryštátě a kostel sv. Petra z Alkantary, kterému se přezdívá „česká Pisa". Přežil totiž více než třicetimetrové poklesy země způsobené těžbou uhlí a je ve své ose nakloněn o téměř sedm stupňů. Letos poprvé je možné si prohlédnout kapli sv. Anny v Karviné-Ráji. V sobotu od 10 do 17 hodin.

Již zavedeným magnetem Karviné je Zámek Fryštát a k němu přiléhající budova Lottyhausu, kam můžete zavítat po oba víkendové dny, stejně jako si prohlédnout historické útroby budovy radnice i renesanční věže.

Bezpochyby atraktivní komentovaná prohlídka vás čeká v Lázních Darkov. Procházka areálem starých lázní doprovázená komentářem má ale jediný termín, a to v sobotu od 14 do 15 hodin. Začátek prohlídky je u Mostu Sokolovských hrdinů v Darkově.

Fanoušci industriální historie si jistě nenechají ujít prohlídku části areálu již uzavřeného Dolu Barbora. Mezi 10. a 16. hodinou mohou vystoupat na těžní věž anebo si prohlédnout opravenou budovu bývalé strojovny. V půl jedenácté tam navíc vystoupí pěvecký sbor Permoník.