Jejich vybudování si doslova žádá momentální situace, která v době konání trhů v Polsku a během opravní špičky prakticky nedovoluje řadě místních obyvatel zaparkovat u svých domů.

Dvě místa mimo centrum

Nová stání plánuje radnice vybudovat v lokalitě ulic Slezská a Svibická. Aby se navíc zabránilo dlouhodobému stání návštěvníků města na některých parkovištích v centru, rozhodla se je radnice nově zpoplatnit. „V rozpočtu je vyčleněno několik milionů korun na zřízení šikmého parkování podél těchto ulic. Ubereme část dostatečně širokého pruhu zeleně lemující tyto dopravní tepny, a lidé tak budou moci parkovat podél ulice. Je to jediná možnost, jak na sídlištích Hrabinská a Svibice přidat parkovací místa,“ uvedl místostarosta Stanislav Folwarczny. Akutní nedostatek parkovacích míst je podle vedení města dán historickými souvislostmi. Jednak jde o historické město s úzkými ulicemi, z druhé strany se ale během výstavby nových sídlišť v 80. letech nepočítalo s tak masovým rozvojem automobilové dopravy.

Bude se platit

Ve středu města, kam mnoho lidí jezdí vyřizovat své záležitosti, je problém během dne zaparkovat. „Zvlášť ve středy a soboty, kdy mnoho lidí přijíždí na nákupy do Polska. Proto zvažujeme, že zavedeme placené parkování v ulicích Nádražní, Štefánikově u Komerční banky a ČSOB tak, aby zde lidé neodstavovali svá auta na celý den,“ doplnil Folwarczny. Podle studie, která se nyní zpracovává, by majitel auta musel za jeho parkování v těchto lokalitách zaplatit asi sedm korun na půl hodiny prostřednictvím parkovacího automatu.

Radnice pro jejich instalaci a provoz pravděpodobně bude chtít vybrat firmu tak, aby ji tato změna nic nestála a nemusela se o výběr poplatků starat. Městu by zůstal pouze příjem v rámci podílu na platbách za užívání parkovacích míst. Obyvatelé dotčených lokalit by si potom s největší pravděpodobností zakoupili rezidenční karty, podobně, jako je tomu v jiných městech. Podrobnostmi se ale bude vedení města zabývat až po dokončení studie.