Konkrétní práce na něm ovšem začnou nejdříve v roce 2009. „Projekt se netýká oprav samotných domů, ale řeší dopravní situaci, infrastrukturu veřejného osvětlení, chodníků, parkování, úpravy veřejných prostranství, či budování dětských hřišť a odpočinkových ploch,“ vysvětlila mluvčí města Nataša Cibulková. Obyvatelé přelidněného sídliště se k daným věcem mohli vyjádřit již před časem prostřednictvím ankety, na tu navázalo čtvrteční veřejné projednávání. Ze samotných obyvatel V. etapy však dorazil jen málokdo. A někteří z těch, kteří přišli, nešetřili ani kritikou.

„Projekt je kvalitní, pěkný, avšak chybí mu návaznost na řešení dopravy v Orlové,“ míní například jeden z obyvatel sídliště Jiří Dlabaja. Naopak nadšená je z projektu obyvatelka a zároveň zastupitelka města Jana Šertlerová. Udělalo to na mě velký dojem. Bydlím na V. etapě a vím, s jakými problémy se tam denně setkáváme. Je samozřejmé, že je to otázka několika let a především finančních prostředků. Studie je finančně náročná, ale její realizace by obyvatelům V. etapy výrazně usnadnila život. Škoda jen, že tam nebylo více lidí, kteří by se k tomu vyjádřili,“ podělila se o své dojmy z projednávání.

Na jednání pak své postřehy předložili také architekti firmy, která má projekt na starosti. Ti se snažili reagovat především na připomínky lidí ze zmíněné ankety. Podle nich je například původně propagovaný nápad na vybudování takzvané klidové zóny u supermarketu Billa nereálný. Architekti navrhují více parkovacích míst a například u Billy, nebo podél ulic Dětmarovická a 1. máje vybudovat parkovací objekty.

„Nutno zdůraznit, že to není záležitost půl roku, ale je to běh na dlouhou trať. Počátkem příštího roku bude projekt regenerace panelového sídliště V. etapa v Orlové-Lutyni předložen zastupitelstvu, včetně etapizace. Pokud to zastupitelé schválí, bude se moci v průběhu příštího roku začít s projekční přípravou a v roce 2009 žádat o dotaci. Realizace 1. etapy by mohla být zahájena nejdříve v roce 2009,“ uvedla Martina Szotkowská z odboru rozvoje a investic radnice. Sami obyvatelé sídliště mohou připomínky ke konceptu zasílat ještě do konce příštího týdne na místní radnici.

Zpracované návrhy jsou v současné době k vidění v Domě dětí a mládeže, případně na webových stránkách Institutu komunitního rozvoje www.ikor.cz/revitalizace.php.