Pávi přijeli do Karviné v dubnu a doslova po pár hodinách je čekalo nečekané a nechtěné dobrodružství, po kterém ještě několik týdnů pobíhali po městě.

„Překvapilo nás to a je jasné, že bez přičinění lidské ruky by se tak nestalo. Kdosi poškodil voliéru, pávi se dostali ven, jednoho se už nepodařilo nikdy najít,“ uvedl v úterý ředitel firmy Technické služby Karviná, která o park i koutek pečuje, Zbyněk Gajdacz.

Karvinští pávi vyšli po několika týdnech z aklimatizační voliéry do volných prostor místního zoo koutku.Zdroj: Deník / Richard Kutěj

Pávi pak nejprve několik dní pobývali v prostorách parku Boženy Němcové, kde se zoo koutek nachází. Pak se přesunuli do nemocniční zahrady v Ráji, lidé občas oznamovali jejich pohyb i jinde po městě. Nakonec se je podařilo odchytit a vrátit zpět, až na jednoho.

„Těžko říct, co se s ním stalo, možná ho někdo odchytil a má ho v soukromém chovu, nebo se stále pohybuje někde v širokém okolí. Páv je ale zvíře, které potřebuje své hejno,“ podotkl ošetřovatel karvinského zoo koutku Josef Molnár.

Bratr Jan František Teister při vypouštění mladých pávů z klášterních zahrad. Pávy daroval klášter z Rajhradu a ti nyní budou žít v parku Boženy Němcové v karvinském Fryštátu.
Benediktský klášter věnoval Fryštátu pět pávů
Bratr Jan František Teister při vypouštění mladých pávů z klášterních zahrad. Pávy daroval klášter z Rajhradu a ti nyní budou žít v parku Boženy Němcové v karvinském Fryštátu.
Zloději nečekají, mladí pávi žili v městské oboře jen pár hodin

Úterní vypouštění pávů se pak stalo malou oslavou, na kterou se přišly podívat i desítky školáků a paví voliéru otevřel primátor Karviné Jan Wolf.

„Zoologické zahrady, zoo koutky a podobná zařízení navštěvuji rád, už jen pro to, že tam vodím i svého jedenáctiletého syna. Zrovna nedávno mne například v Polsku zaujala návštěva obory, ve které žijí zubři, to byla zajímavá podívaná,“ řekl pak primátor města.

Ilustrační foto
Lidí bez práce v kraji v srpnu opět ubylo

O možném rozšíření místní fauny se pak hovořilo také v karvinském zoo koutku.

„Tomu by ale musel předcházet odborný rozbor, aby se nový druh hodil mezi ty zde již chované, a také, jaké by potřeboval zabezpečení, ubikace a další,“ řekl k tomu ředitel Technických služeb Zbyněk Gajdacz.

V zoo koutku nyní žije také daňčí stádo či partička kamerunských koz. V minulosti zde chovali i různé druhy domestikované drůbeže. Slepice a kohouti se ale postupně stali oběťmi zlodějů a hladových krků.

Během slavnostního otevření promluvila k budoucím zdravotníkům i Sestra roku Lenka Holubová.
Povolání sestry je třeba vrátit prestiž