Ukázalo se, že krabici se sklípkany v hodnotě 200 eur někdo ukradl slovenskému chovateli při cestě vlakem na trase Trnava – Žilina. Zloděj údajně využil zmatku při výměně cestujících v kupé. Pak i s lupem zřejmě přestoupil na spoj do Bohumína, a když zjistil, co se uvnitř krabice skrývá, nechal ji v rychlíku ležet.

Pracovníci bohumínské radnice, kteří o pavouky v kanceláři více než týden pečovali a podařilo se jim na jednom z přepravních boxů, v nichž byli tvorové umístěni, podařilo objevit e-mail chovatele, od nějž pavouci původně pocházeli.

„Spojili jsme se s ním a on nás instruoval, jak se o sklípkany starat,“ vysvětlil Rostislav Palán, který se o pavouky starala společně s kolegyní Ľubicou Jaroňovou.

Majitel pavouků už ani nedoufal, že se se svými „mazlíčky“ ještě někdy shledá. Vyzvedl si je na radnici v úterý 21. srpna. „Byl opravdu šťastný, že je má zpátky. Pátrání po nich vzdal, myslel, že jsou nenávratně pryč. A už vůbec ho nenapadlo, že se najdou v Česku, protože se s nimi pohyboval pouze na území Slovenska. Podle jeho slov jsou mezi pavouky sběratelské kousky, na jednoho sklípkana prý čekal více než rok,“ uvedla Ľubica Jaroňová.

Pavouci se dočkali především pravidelného rosení, krmit je nebylo potřeba.

„Pokud by se ale o sklípkany nikdo nepřihlásil a nám se nepodařilo majitele vypátrat, museli bychom zřejmě smluvně zajistit jejich umístění u nějakého chovatele. Anebo shánět cvrčky. Přestože byli sklípkani po celou dobu bezpečně uzavřeni v přepravních krabičkách s větráním, někteří kolegové se naší kanceláři vyhýbali obloukem,“ dodává už s humorem dvojice úředníků.