Že je o plochy pro volný pohyb psů velký zájem, potvrzuje například mluvčí bohumínské radnice Lucie Balcarová.

„Pejskaři jsou rádi, že mají místo, kde mohou psa pustit, protože ve městě jej musí mít na vodítku a s náhubkem a za nedodržování by mohli dostat pokutu. Máme i ohlasy, že by pejskaři takovýchto míst chtěli víc, to je ale složité," uvedla mluvčí.

Naposledy se někdo radničních úředníků dotazoval, zda by další výběhová plocha nemohla vzniknout na ploše po bývalých zahrádkách v Janáčkově ulici.

Podle Balcarové je to prý rozhodování složité, protože město by rádo plochu nechalo k dispozici dětem.

„Ukázalo se, že v centru Bohumína není žádná taková velká volná plocha, kde by si mohly hrát neorganizovaně děti, věnovat se nějakému sportu či jiným venkovním aktivitám, třeba pouštění draků. Veřejnost ji proto začala velmi využívat, slouží i k venkovním aktivitám domu dětí a mládeže," sdělila Balcarová v odpovědi.

Potřebu výběhových ploch pro psy ale cítí i v dalších městech. V Havířově jich mají celkem deset a v současné době uvažují, že zřídí další.

„Na základě podnětů obyvatel části Šumbark máme záměr zřídit také jedenáctou plochu v Chrpové ulici. Budeme ale pro to muset změnit obecně závaznou vyhlášku. Je to zatím záměr," vysvětlila havířovská mluvčí Eva Wojnarová.

Celkem čtyři z deseti ploch jsou oplocené. Na zbylých je potřeba mít o psovi neustálý přehled nebo mu nechat náhubek, výjimku tvoří pouze psi trpasličího vzrůstu a psi krátkolebí.

Výběhové plochy má i Český Těšín. Celkem šest.

„Já chodím se psem na Nábřeží Svobody, máme to blízko domu, je to fajn, že si Bruno může trochu zaskotačit. I tak jsem ale opatrná, protože Bruno se špatně snáší s ostatními psy, fenky mu nevadí. Zpravidla mu nechávám náhubek a jen ho pustím z vodítka," vylíčila českotěšínská pejskařka Veronika Olšinová.

Orlová ani Karviná zatím žádné výběhové plochy nemají. „Momentálně se o tom ani neuvažuje. Snad v budoucnu. I když v centru města by to byl asi velký problém," říká orlovská mluvčí Nataša Cibulková.

V Karviné mají možnost výběhu psů ošetřenou jinak. „Speciální plochy ve městě nejsou, tedy ty vyhrazené jen pro psy, ale my to máme ošetřeno ve vyhlášce: pes smí běhat po travnatých plochách třeba mezi bloky nebo v parcích, pokud má náhubek," vylíčila karvinská mluvčí Šárka Swiderová.