Lidi, kteří chodí o své vůli venčit psy do karvinského útulku pro zvířata, rozezlilo rozhodnutí úředníků karvinského magistrátu, kteří nepovolili venčení psů z útulku v zimních měsících.

Proč? Oficiální stanovisko města je velmi vágní až mlžící. „Je to především z důvodu podmínek v útulku v zimním období, topné sezony a okolnostmi s tímto vším spojenými. Neznamená to však, že pejsci budou celou dobu jenom zavřeni v kotci. Samotný provoz útulku se řídí provozním řádem, který venčení za účasti veřejnosti ve zmíněném období neumožňuje. Ošetřovatelé se budou po tuto dobu psům moci více věnovat a venčit je, na což nebylo během vytíženého roku tolik času, kolik by si představovali," píše se v oficiální zprávě, která je i na facebookovém profilu Městský útulek Karviná.

Tento krok majitele útulku vyvolal obrovskou vlnu nesouhlasu a údivu, a také vyvolal širokou diskusi na sociálních sítích. Dobrovolníci, kteří se během roku o psy umístěné v darkovském útulku starají, dokonce iniciovali petici, k jejímuž podepsání vyzývají všechny své příznivce. „Pomozte nám křičet za ty, co se nemohou bránit podepište tuto petici!!!", stojí zcela v závěru textu petice. Ta je v oběhu pár dnů a už má skoro dva tisíce podpisů.

„Je to pro nás nepřijatelné a chceme vědět, proč nesmíme v zimě psy venčit. Nikdo nám to doposud nebyl schopen říci. Vždyť šetříme práci ošetřovatelům. Výmluvy, že ošetřovatel nemá čas předávat psy k venčení a nechat podepsat papír, přece není argument," říká Dana Bílková, jedna z iniciátorek zmíněné petice.

Podle ní je to iniciativa venčitelů psů, kteří se o psy z útulku starají už od jara. Kromě samotného venčení psy koupou, fotí a jejich snímky umísťují na mnoha portálech. „A daří se nám nacházet pro ta zvířata nové pány," říká Dana Bílková.

Na magistrát petice zatím nedorazila, tudíž se jí ani město zatím oficiálně nezabývalo. Mluvčí města Šárka Swiderová nicméně připomíná, že provoz útulku se nemůže řídit přáními a pocity laické veřejnosti.

„Pravidelné venčení veřejnosti v odpoledních hodinách je nabídka a nadstadard. Dobu pro veřejnost tedy může každý útulek stanovit dle svých možností," říká Swiderová.

V zimním období prý venčí pejsky chovatel v útulku, a to opravdu pravidelně a denně.

„Zatímco v jiných městech pracuje v útulku až pět zaměstnanců, takže to mohou stíhat celoročně, v našem útulku v Darkově pracuje nastálo jediný člověk a má v zimním období více povinností," argumentuje Swiderová.

Například v Orlové či v Havířově ale probíhá venčení celoročně. „U nás běží venčení ve stejném režimu pořád a za každého dobrovolníka jsme rádi. Pro naše pejsky je jakýkoli kontakt s člověkem důležitý," uvedl pracovník orlovského útulku Tomáš Fábry.

V Orlové se také osvědčila možnost vzít si psa na zkoušku. „Je to pro lidi, kteří ještě váhají. Po dohodě si mohou psíka vzít domů na předem určenou dobu a sami si zkusit, co to obnáší. Dobré je to pro nás, i když nakonec psa vrátí. Získáváme tak další cenné informace o povaze a návycích daného psa," popisuje Tomáš Fábry.

Celoroční venčení je samozřejmostí také v útulku Max v Havířově.

„Pejsky půjčujeme také o víkendech. Máme i své stabilní venčitele, které už známe, a ti si mohou psíka půjčit třeba i na celý den," řekla vedoucí útulku Dagmar Poláková.