Ačkoli do jihokorejského Busanu odjížděli se střízlivými předpoklady, že jsou i lepší soubory na světě, zejména pak v Asii, anály světových pěveckých soutěží a festivalů se po jejich vystoupení budou opět přepisovat. Mladí zpěváci karvinského souboru Permoník přivezli dvě zlatá a jedno stříbrné ocenění!

„Věděla jsem, že tam budou lepší soubory, ale brala jsem to tak, že jdeme „na zkušenou". A dopadlo to tak, že jsme zvítězili v kategorii, kde byla největší konkurence," okomentovala, jak sama říká, zcela mimořádný výkon mladých karvinských zpěvaček, sbormistryně Eva Šeinerová.

Podle ní to nebyl to nikterak snadný boj, protože Asie umí výborně zpívat. „Ale povedlo se," prozradila ve čtvrtek večer v obležení rodičů zpěváků, příznivců sboru i místních novinářů sbormistryně. „„Abych pravdu řekla, ještě tomu výsledku pořád nevěřím," dodala dojatě sbormistryně.

Kromě Koncertního sboru bojovalo ve světové konkurenci vokální dívčí sexteto a poprvé také chlapecký kvintet. A výsledek? Jedno druhé a jedno první místo.

Vítězství nikdo nečekal

Rodiče a přátelé sboru, kterých se na nádraží sešlo několik desítek, připravili „permoníkům" na uvítanou českou klasiku: buchty, řízek, perníčky.

„Jsme na ně velice pyšní. Přesto, že už ve sboru nejsou mé děti, mám tady třeba děti ze školky, ale všichni mi přirostli k srdci," svěřila se v záplavě dojetí předsedkyně výboru Sdružení Permoník Dagmar Krakowczyková.

Plni dojmů, i když přece jen trochu unaveni po téměř třicetihodinové cestě z druhého konce světa byli ti, kdo se o tak skvělý výsledek zasloužili především – zpěváci. „Úspěch v soutěži pro nás byl velkým překvapením. Možná by bylo výstižnější slovo šok," prozradila Alexandra Veselá, která byla na podobném zájezdu poprvé.