„Jsme rozhodnutí nepřejít, takže se vám náš kolektiv rozbije, jsme přesvědčeni, že v navrhovaných prostorách po přesunu nebudeme mít už ani takové podmínky a vybavení, které potřebujeme pro naši práci a jež skýtá nám zázemí nemocnice v Orlové,“ daly by se například shrnout páteční slova personálu oddělení orlovské ortopedie, která mj. patří mezi špičky v Česku.

Poslouchali je nejen náměstek hejtmana kraje pro zdravotnictví Martin Gebauer a další lidé z kraje.

Spolu s nimi procházeli jednotlivá oddělení nemocnice v Orlové i ředitel sdružení nemocnic v Karviné-Ráji, Orlové a v Havířově Jiří Matěj se svým managmentem. Společně debatovali s místním personálem o restrukturalizaci krajských nemocnic, která se má velmi citelně dotknout právě orlovského zařízení.

„Zdejší ortopedie patří mezi špičková pracoviště a já si ho moc vážím, je vidět, že je zde i velmi stmelený kolektiv,“ podotkl pak Martin Gebauer.

„Samozřejmě, už jen pro to bychom byli nejraději, kdyby se celý kolektiv podařilo přesunout na nové pracoviště tak, jak je nyní,“ doplnil náměstek hejtmana, který se vrátil také k dalším argumentům orlovských lékařů a sester.

„Prostory orlovské nemocnice jsou poměrně pěkné, vzdušné, vytvářejí příjemné zázemí, mě by se asi také nechtělo odcházet například do stísněnějších podmínek. Já to chápu, ale prosím nyní zdravotnický personál, aby i oni začali chápat požadavky kraje, kdy kraj je zodpovědný za zdravotnictví a jeho ekonomiku,“ řekl Martin Gebauer s tím, že po stránce vybavenosti, techniky a dalších, by i nové prostory pro kterékoli současné orlovské pracoviště měly být na stejné úrovni, jako mají místní týmy dnes.

Kraj dále říká, že lékařům a sestrám, kteří budou souhlasit s přesunem, nabízí věrnostní příspěvky i příspěvky na případné dojíždění, část personálu by v Orlové zůstala například na zmiňovaném oddělení následné péče.

„V orlovské nemocnici bychom byli rádi, aby pokračovaly veškeré zdejší ambulance, dále bychom zde chtěli zachovat oddělení DIP a DIOP, LDN, sociální lůžka, zůstane zachována i dvaceti čtyřhodinová služba interního lékaře a chirurgického lékaře,“ doplnil pak ředitel tří nemocnic Jiří Matěj s tím, že pokud se daný proces restrukturalizace spustí, měla by být oddělení a další postupně přesunuta na nová působiště zhruba v horizontu roku a půl.

NEJSOU LIDI, CHYBÍ PENÍZE

Plánovaná restrukturalizace se týká všech krajských nemocnic, orlovská ji ale má pocítit poměrně citelně. Kraj své plány vysvětluje postupným úbytkem obyvatelstva, který se týká nejvíce právě bývalého okresu Karviná, naopak, příliš velkou místní hustotou nemocnic na počet obyvatel, personálními problémy nemocnic a především nedobrou finanční situací krajských špitálů.

O celém balíčku restrukturalizace krajských nemocnic budou rozhodovat krajští zastupitelé ve čtvrtek 13. prosince, na dané zasedání se z Orlové chystá i spousty lidí z řad občanů i personálu nemocnice, kteří jsou rozhodnutí demonstrovat za její zachování před krajským úřadem. Tuto aktivitu podporuje i vedení orlovské radnice.