Fungují v místech mezi nemocnicí, domem dětí a mládeže, školami, školami a přilehlými sídlišti, tedy v místech, kde je jeden z nejvyšších pohybů chodců všeho věku. Částkou 120 tisíc korun jejich modernizaci podpořila Nadace ČEZ.

„Původní svítidla tu byla instalována před čtrnácti lety, jsou tedy koncepčně zastaralá, mají vysokou spotřebu elektrické energie a nesou známky degradace materiálu. Velmi si vážíme vstřícnosti Nadace ČEZ, která přispěla ke zvýšení bezpečnosti dopravy ve městě. Bude tak umožněn bezpečný pohyb při přechodu frekventované komunikace a motoristům se tu zlepší viditelnost, zejména ve večerních a nočních hodinách," podotkl starosta Orlové Miroslav Chlubna.

Nasvícení přechodů si pochvalovali i odborníci z BESIP. “Samozřejmě každá aktivita, která zvyšuje bezpečnost a zejména chodců, je vítaná. Hlavně v podzimních a zimních měsících, kdy se brzy stmívá, je žádoucí, aby byl chodec vidět,” dodal krajský koordinátor BESIP Pavel Blahut.

„Překvapilo mě, že v Orlové, se kterou spolupracujeme dlouhodobě a podporujeme tady mnoho aktivit pro děti nebo seniory, ještě žádný Oranžový přechod nemáme. Takže je dobré, že jsme jich podpořili rovnou pět,“ řekl k tomu obchodní ředitel společnosti ČEZ Teplárenská Radim Sobotík.

Města a obce mají možnost bezpečnost na rušných komunikacích v blízkosti škol, školek a dalších veřejných budov ovlivnit právě přes Nadaci ČEZ. Ta od roku 2013 podpřila v Česku vybudování zhruba 150 přechodů částkou přesahující 20 milionů korun. V karvinském regionu to letos krom Orlové byly přechody v Havířově a v Doubravě.