Hlasování se zúčastnili i obyvatelé nedalekých rodinných domů a signatáři petice s názvem Ne další průmyslové zóně v Českém Těšíně, kteří zde k plánu města na rozšíření vyjádřili svůj jasný nesouhlas. Petice ani početné argumenty obyvatel však zastupitele nepřesvědčily a ti tak jednoznačně rozhodli o tom, že se zdejší průmyslová zóna Pod Zelenou rozroste o další haly.

„Připomínky veřejnosti jsme vzali v potaz. Nicméně kdybychom se dnes rozhodli pozemky neprodat a vzdali se jich zcela ve prospěch státu, byli bychom špatní hospodáři,“ přiblížil pondělní rozhodnutí zastupitel Boleslav Slováček.

Starosta Českého Těšína Vít Slováček pak dodal, že stát by mohl pozemky prodat v dražbě, kde by už zastupitelé neměli žádný vliv na výběr investora, případně spekulanta nebo prostředníka a jeho další záměry. Stávající prodej byl tak poslední možností, jak mohlo město ovlivnit směřování této lokality.

„Jsme si vědomi toho, že každá změna ssebou přináší pozitivní i negativní body. Nové haly a firmy přinesou do našeho města další pracovní nabídky a peníze získané z prodeje pozemků budeme moci využít k dalšímu zvelebení zdejší obytné lokality. Zástupce petičního výboru pak můžeme ujistit o tom, že všechny objekty, které v průmyslové zóně nově vzniknou, budou muset splňovat zátěžové a jiné předepsané podmínky,“ doplnila místostarostka města Gabriela Hřebáčková.

Kdo tu nebydlí, neporozumí

Podle obyvatel rodinných domů v blízkosti průmyslové zóny a signatářů petice proti záměru města je však rozdíl o něčem rozhodovat v rámci tabulek na papíře a něco jiného si v dané oblasti zkusit žít.

„Dnešní rozhodnutí zastupitelstva ovlivní zdejší část města na desítky let dopředu. Už teď se nám dennodenně otřásají domy, když kolem do průmyslové zóny projíždějí kamiony. Nemluvě o tom, jak fatální dopad má hluk a prach na životní prostředí. Vedení Českého Těšína by si zde mělo zkusit chvíli žít, než o něčem podobném rozhodne,“ svěřila se obyvatelka Soňa Pszczolková.

„Pozemky, na kterých nové průmyslové haly vyrostou, leží navíc v blízkosti rekreační zóny kolem vodní nádrže Hrabina a také nedaleko domova pro seniory, kterým se tak v budoucnu nabídne nelichotivý pohled do šedých zdí průmyslových hal,“ vznesl pak své argumenty předseda petičního výboru Boris Šlapota s tím, že město mělo změnu a svou vizi podrobněji projednat hlavně se občany.

V časovém presu

K samotnému hlasování mělo vedle petičního výboru zpočátku připomínky i několik zastupitelů, kteří se podle vlastních slov obávali toho, že nebudou o budoucnosti zóny Pod Zelenou hlasovat zodpovědně. Jednotlivé nabídky zájemců o koupi pozemků byly totiž uzavřeny až během pondělního rána a zastupitelé tak neměli dostatek času dokumenty patřičně prostudovat. Jak však vysvětlil místostarosta města Stanislav Folwarczny, byla tato hraniční uzávěrka vybrána záměrně.

„Chtěli jsme zamezit tomu, aby se s nabídkami nějakým způsobem manipulovalo a docílit toho, aby vše bylo plně objektivní,“ vysvětlil Folwarczny.