Jednou z novinek je změna trasy linky 405. Ta bude mít nejen novou trasu, ale také točnu. Stejně, jako v 70. letech minulého století bude vyjíždět z lesoparku za Merkurem, dříve od tzv. hříbku.

„Jedná se o vstřícný krok vůči obyvatelům městské části Životice, aby se jim zkrátila docházková vzdálenost. Zatímco nyní musejí využívat zastávku u Merkuru, nově je autobus zaveze až na konec Dlouhé třídy. Na kruhovém objezdu se pak otočí a pojede směrem na Šumbark,“ popsal náměstek primátora Bohuslav Niemiec.

Od věci by nebylo zrušit zákaz stání, který v životickém úseku Dlouhé třídy platí po obou stranách. Lidé ze Životic, ale i vzdálenějších lokalit by tam pak mohli svá auta odstavovat na parkovišti typu P+R a dále do města pokračovat autobusem. 

Změna trasy

Zatímco kdysi byla „pětka“ skrz centrum města posilovou linkou „čtyřky“, nyní bude mít odlišnou trasu. Z Dlouhé třídy bude vedena po ulicích 17. listopadu, Fryštátská, Dělnická a po Hlavní třídě na Šumbark a na točnu 2. etapa na Chrpové ulici.

V době dopravní špičky se dá předpokládat, že řidiči autobusu budou mít problémy s překonáním křižovatky u Merkuru a při vyjíždění z Fryštátské ulice na Dělnickou. Doprava v lokalitě Prostřední Suché, kam linka 405 zajíždí dosud, bude zajištěna jinými linkami.