Náměstek primátora Karviné Petr Bičej. Co může stěhování znamenat pro situaci v Karviné-Novém Městě?
Rozhodně to nepřispěje k bezpečnostní situaci v lokalitě. Provozovatel již dříve deklaroval, že právě ty ´horší´ nájemníky bude směřovat na Průkopník, který je přeci jen na periferii. A teď je přestěhuje do centra. Ta nervozita je již znatelná a může stačit jeden spouštěč, aby došlo k něčemu horšímu.

Co tedy můžete dělat, aby k nejhoršímu nedošlo?
Již nyní do lokality posíláme strážníky, ale je pravda, že nejspíše budeme muset vyčlenit další hlídky, které budou na místo dohlížet. Alespoň do doby, než se ta situace zdokumentuje. Také budeme dělat pravidelné kontroly z hlediska stavebního zákona. Zda je dodržováno kolaudační rozhodnutí o počtu lidí, kteří mohou být ubytováni. Spolupracovat budeme také s úřadem práce a porovnávat si obsazenost s vyplácenými dávkami.

Budete spolupracovat i se samotným provozovatelem ubytovny?
Ano, sejdeme se a doufám, že se domluvíme na spolupráci. Bohužel samotné stěhování bereme trochu jako podraz. Dozvěděli jsme se o tom až minulý týden, kdy už stěhování probíhalo. Myslím, že nám to mohli říct. Již v minulosti jsme se několikrát v rámci Nulové tolerance setkali. Cílem bylo vytvořit z Karviné-Nového Města lepší místo pro bydlení.

I s ubytovnami?
Bohužel právě ubytovny tento záměr komplikují. Již dříve jsme řešili problémy s nepřizpůsobivými nájemníky v našem bytovém fondu tím, že jsme jim neprodloužili nájemní smlouvy. Bohužel jim stačilo jít o pár set metrů dál do ubytovny. Takže v lokalitě stejně zůstali.