Jaká tedy byla role KSČM v jednáních těsně po volbách a jak vidí další vývoj orlovského zastupitelstva? O tom všem s Deníkem Petr Koláček hovořil krátce po včerejší volbě nového orlovského starosty, kterým je Tomáš Kuča z ČSSD.

KSČM je de facto vítěz voleb, ale nakonec jste skončili v opozici. Chcete to nějak blíže okomentovat či vysvětlit všem orlovským voličům?

Víte, už tenkrát v sobotu po volbách když jsem volal panu Kučovi, tak se mě ptal jak to vidím. Já jsem mu řekl, že jako vítězové voleb chceme samozřejmě post starosty. Na to jsme přece koneckonců měli i morální právo. On mi ale už tehdy hned řekl, že toto bude asi problém. V neděli jsme tak na první jednání s ČSSD šli připraveni na to, že tato strana půjde s kýmkoli, kdo ji post starosty dá.

Co bylo dál?

Až ve středu jsme se nakonec dozvěděli, že byla předběžně dohodnuta koalice ČSSD a ANO 2011.

Jste z toho stále hodně rozčarovaný? A co na to nyní zpětně a s odstupem říkáte?

Na jedné straně se nedivím, ČSSD šla zkrátka za svým cílem. Na druhé straně se ale cítíme být trochu podraženi. Mohli to říct rovnou už hned v neděli po volbách a nemuseli to tak prodlužovat.

Jak hodnotíte poměrně velký volební úspěch nováčků voleb a zároveň hned jedné z vedoucích stran města, hnutí ANO 2011?

S ANO 2011 jsme jednali po volbách v pondělí a tyto lidi jsem vesměs viděl vůbec poprvé v životě.

Projednali jsme tehdy styčné body našich programů a dá se říct, že na té komunální úrovni to máme všechny strany vesměs stejné. Počítal jsem, že se pak sejdeme ještě ve středu a nějak se dohodneme, ČSSD ale bylo rychlejší.

Perličkou při tom je, že paní Potyšová (dnes 1. místostarostka Orlové) mi hned v sobotu po volbách volala s tím, že jsou ochotni už v neděli ráno podepsat koalici. Jistě ale uznáte, že s lidmi, které jsme před tím ještě ani neviděli, jsme si tak rychlý krok nemohli dovolit.

Realita je taková, jaká je. Jak se v ní tedy nyní budete chovat vy v opozici?

Koalice má křehkou většinu 17 hlasů a my budeme určitě a rozhodně konstruktivní opozice. Sami jste viděli, jak to bylo při volbě starosty, kdy 14 hlasů bylo pro našeho kandidáta. Už toto dokazuje to, že jako opozice jsme jednotní.