K havárii došlo v pondělí. 

Požár v rozvodně

„V rozvodně v Petrovicích došlo dopoledne k požáru, ke kterému byli voláni hasiči. Snažíme se zajistit dodávky v dotčených lokalitách,“ řekl redakci mluvčí společnosti ČEZ Vladislav Sobol.

„Zhruba půl hodiny před pondělním polednem bylo operační středisko hasičů informováno o požáru střechy rozvodny elektrické energie v Petrovicích u Karviné. Hořela zde izolace v podhledech rozvodny. Zřejmě v důsledku požáru byla na několik desítek minut (možná i hodin) přerušena dodávka elektrické energie do tisícovek domácností, podle dostupných informací například v několika městských částech Karviné, také v obcích Doubrava a Petrovice u Karviné. Postupně se už obnovuje. U požáru zasahovaly dvě jednotky hasičů – profesionální ze stanice HZS MSK Karviná a dobrovolná z Petrovic-Závady. Uhasily jej za hodinu a půl. Příčina vzniku požáru je v šetření, předběžná škoda dosud nebyla stanovena,“ informoval mluvčí hasičů Petr Kůdela.

Domácnosti, firmy i křižovatky

Bez proudu zůstaly například Petrovice u Karviné, Doubrava a také blízké části Karviné, kde zhasly i semafory. 

„Po 11. hodině nám všechno zhaslo. Shodou okolností k nám do provozovny přijeli technici čistit výčep, ale bez elektřiny nemohli pracovat a museli odjet. Naštěstí máme dnes zavírací den, takže nás to příliš neomezuje,“ řekla Andrea Folterová z Café Rotigel. 

Záložní zdroje

Některé provozovny musely kvůli výpadku elektřiny uzavřít, jiné zůstaly v provozu alespoň částečně díky záložním zdrojů. Na ty přešla i zařízení mobilních operátorů. Kapacita baterií vysílačů je však omezená a po poledni začali lidé z Petrovic hlásit, že signál českých operátorů se ztrácí a telefony se jim přepínají na polské sítě. 

Na záložní zdroj se přepnula i Nemocnice s Poliklinikou v Karviné-Ráji. „V době výpadku byl aktivován záložní zdroj, který zajistil elektřinu pro nejdůležitější provozy nemocnice. Po poledni byla dodávka elektrické energie ze sítě obnovena,“ sdělila mluvčí nemocnice Radmila Fleischerová. 

Záložní zdroje v nemocnicích jsou automatizované. Pravidelně testované výkonné dieselové agregáty musí naskočit krátce po výpadku. Obsluha může volit, které okruhy budou ze záložního zdroje napájeny. 

Podobný výpadek kvůli požáru před několika roky zažil i Havířov. Výpadek tehdy trval několik hodin.

Ve večerních hodinách nebylo v provozu veřejné osvětlení. Chodci si pod nohy svítili mobilními telefony. Řidiči museli jezdit velmi opatrně. Největší potíže měli motoristé s rozpoznáváním chodců v tmavém oblečení a bez reflexních doplňků.

Havířovská nemocnice však tehdy své agregáty spustit nemusela, protože je napájena ještě z jedné energetické větve. 

„Máme tři dieselové agregáty. Dva větší, které slouží k napájení většiny prostor nemocnice a jeden menší, který slouží k napájení nejnovějšího objektu nemocnice, kde jsou operační sály, centrální a urgentní příjem,“ vysvětlil už dříve nemocniční energetik Jaroslav Bobek s tím, že on a ni jeho kolegové nepamatují situaci, kdy by došlo k nějakému dlouhodobému výpadku: „Pokud vím, tak to bylo maximálně 25 minut. Jinak dochází pouze ke chvilkovým přerušením, a to jen na hlavním napájecím vedení. V takové situaci pak technika automaticky přepíná napájení na další dva přívodní kabely.“