Chrám v Petrovicích u Karviné u polské hranice se dočkal obnovy celé dřevěné konstrukce. Byl silně poškozený červotočem a dřevokaznou houbou. „Kostel dostal zpevněné základy z lomového kamene, místy byl také snížen terén kolem stavby, aby spodní trámy byly nad její úrovní. Dále byly vyměněny dřevěné prvky kostela, které se nacházely v dezolátním stavu – například spodní řada trámů z dubového dřeva,“ popsal pro Deník Miroslav Přikryl, vedoucí Odboru dotačních projektů Biskupství ostravsko-opavského.

Tesaři také vyměnili poškozené nosné prvky krovu a horní část věže, která poté dostala střechu z nových dřevěných šindelů. Výměnou prošly rovněž trámy vedle varhan na kůru, část konstrukce sakristie nebo jeden z hlavních pilířů věže.
Kulturní památka z roku 1793 je nyní výrazně světlejší než dříve. „Veškeré dřevěné prvky mají impregnaci proti dřevokazným škůdcům,“ dodal Přikryl.
Objev krypty a tradičního těsnění
Jak už to tak bývá, také při této opravě objevili stavbaři nečekané věci. Třeba zděnou kryptu s klenbou pod presbytářem kostela, která se dochovala bez poškození. Nebyla ale odkryta, obnoveno bylo pouze její odvětrání. Pozoruhodný byl také objev, že spáry mezi trámy roubení byly těsněné v části kostela provazci z trávy ostřice. Tuto metodu v části sakristie pomohlo obnovit Muzeum Novojičínska.

Úpravy se dotkly také interiéru. Je nová podlaha, opravená okna, dveře a zbrusu nová je i elektroinstalace a ozvučení. To ale ještě není všechno. Jak upřesnil Miroslav Přikryl, opravy kostela budou pokračovat. „K úplnému dokončení obnovy kostela zbývá ještě restaurování dosti poškozených původních oltářů, kazatelny a vnitřní výmalby kostela, které nebylo součástí prováděné opravy a mělo by být dokončeno v následujících letech,“ dodal Přikryl.
Tamní farář Tomasz Stachniak se rozhodl nečekat a do kostela se už od neděle 19. listopadu vracejí bohoslužby. „Musíme teď sehnat více než dva miliony korun na opravu oltářů a další vnitřní vybavení,“ podotkl.

Náklady na první fázi oprav dosáhly téměř 20 milionů. Peníze se podařilo shromáždit z prostředků EU, přispěl i Moravskoslezský kraj, obec Petrovice u Karviné a také Biskupství ostravsko-opavské.
V kostele vzniká též malá expozice o jeho historii. Od května příštího roku bude kostel součástí nového ročníku projektu Otevřené chrámy.