Chrám v Petrovicích u Karviné u polské hranice se dočkal obnovy celé dřevěné konstrukce. Byl silně poškozený červotočem a dřevokaznou houbou. „Kostel dostal zpevněné základy z lomového kamene, místy byl také snížen terén kolem stavby, aby spodní trámy byly nad její úrovní. Dále byly vyměněny dřevěné prvky kostela, které se nacházely v dezolátním stavu – například spodní řada trámů z dubového dřeva,“ popsal pro Deník Miroslav Přikryl, vedoucí Odboru dotačních projektů Biskupství ostravsko-opavského.

Projekt proměny areálu bývalého Dolu Gabriela u Karviné je téměř ve finále. Čerpání peněz na jeho realizaci musí ještě schválit MŽP. Vizualizace NEXT Studio
OBRAZEM: POHO Park Gabriela u Karviné dostal od kraje zelenou

Tesaři také vyměnili poškozené nosné prvky krovu a horní část věže, která poté dostala střechu z nových dřevěných šindelů. Výměnou prošly rovněž trámy vedle varhan na kůru, část konstrukce sakristie nebo jeden z hlavních pilířů věže.

Kulturní památka z roku 1793 je nyní výrazně světlejší než dříve. „Veškeré dřevěné prvky mají impregnaci proti dřevokazným škůdcům,“ dodal Přikryl.

Objev krypty a tradičního těsnění

Jak už to tak bývá, také při této opravě objevili stavbaři nečekané věci. Třeba zděnou kryptu s klenbou pod presbytářem kostela, která se dochovala bez poškození. Nebyla ale odkryta, obnoveno bylo pouze její odvětrání. Pozoruhodný byl také objev, že spáry mezi trámy roubení byly těsněné v části kostela provazci z trávy ostřice. Tuto metodu v části sakristie pomohlo obnovit Muzeum Novojičínska.

Horní Suchá. Stará hornická kolonie.
Zadlužení Horní Suché ve stovkách milionů? Heimstaden chce obci prodat domky

Úpravy se dotkly také interiéru. Je nová podlaha, opravená okna, dveře a zbrusu nová je i elektroinstalace a ozvučení. To ale ještě není všechno. Jak upřesnil Miroslav Přikryl, opravy kostela budou pokračovat. „K úplnému dokončení obnovy kostela zbývá ještě restaurování dosti poškozených původních oltářů, kazatelny a vnitřní výmalby kostela, které nebylo součástí prováděné opravy a mělo by být dokončeno v následujících letech,“ dodal Přikryl.

Tamní farář Tomasz Stachniak se rozhodl nečekat a do kostela se už od neděle 19. listopadu vracejí bohoslužby. „Musíme teď sehnat více než dva miliony korun na opravu oltářů a další vnitřní vybavení,“ podotkl.

Jaromír Nohavica.
Nohavica vystoupí před Vánocemi dvakrát v Karviné. Jak to bude s lístky

Náklady na první fázi oprav dosáhly téměř 20 milionů. Peníze se podařilo shromáždit z prostředků EU, přispěl i Moravskoslezský kraj, obec Petrovice u Karviné a také Biskupství ostravsko-opavské.

V kostele vzniká též malá expozice o jeho historii. Od května příštího roku bude kostel součástí nového ročníku projektu Otevřené chrámy.