Rok se s rokem sešel a stále žádný viditelný výsledek. Přesně před rokem Deník zveřejnil článek, ve kterém informoval o zájmu hned dvou společností, postavit v Petřvaldu supermarket či malé obchodní centrum s prodejnou potravin. Ale stále se nic neděje. Kdy by se mělo stavět a kdy se prodejny otevřou, místní stále netuší.

Z dřívějška je známo, že zájem vybudovat ve městě prodejnu mají společnosti Lidl a Billa, respektive Rewe Group. Zástupci obou firem, developerů, kteří pro ně staví, své záměry už před třemi lety prezentovali na zasedání městských zastupitelů. V mezičase proběhlo územní řízení a další administrativa.

Starosta: Nic nevíme

Petřvaldským však vadí, že se od zástupců obou společností nic konkrétního nedozvědí. „Zatím nemáme žádné informace o termínu zahájení výstavby. Zástupci obou společností jsou na sdělování jakýchkoli informací v této věci konkrétní velmi opatrní. Víme jen to, že obě obchodní jednotky mají vydané stavební povolení s nabytím právní moci,“ řekl Deníku zhruba před měsícem starosta Petřvaldu Jiří Lukša.

Zde by měla stát nová prodejna Lidlu v Petřvaldu.
Stavět chtějí Lidl i Billa. Přípravy v Petřvaldu se ale protahují

Obchodníci: Lidi budeme včas informovat

Zástupci jmenovaných společností, které redakce Deníku oslovila, opravdu sdílní nejsou. Od společnosti Lidl se dozvěděla pouze to, že „…projekt výstavby prodejny Lidl v Petřvaldu je ve fázi příprav. O termínu realizace budeme veřejnost s předstihem informovat.“ Napsala to redakci vedoucí firemní komunikace společnosti Eliška Froschová Stehlíková.

Vedoucí korporátní komunikace společnosti Billa ČR Dana Bratánková Deníku na toto téma řekla, že po nedávném otevření obchodního centra v Dobré u Frýdku-Místku ještě letos plánují otevřít další nové prodejny a současně pokračovat v rekonstrukci těch stávajících.

"Možnosti v Petřvaldu průběžně vyhodnocujeme, protože se domníváme, že si i toto město zaslouží širší možnost nákupu v atraktivním a moderním prostředí, které odpovídá požadavkům zákazníků v 21. století. Zdejší situaci jsme zmonitorovali a pevně doufáme, že zde budeme moci v brzké době prodejnu otevřít," uvedla s dodatkem, že projekty v přípravě nebo realizaci do doby kolaudace firma detailněji nekomentuje.

Házenkáři Baníku Karviná, ilustrační foto, střílí Dominik Solák.
Tipy na víkend. Na Karvinsku házenkářské play off, Cesta k harmonii a další

Záměry obchodníků zmíněných značek jsou také tématem na sociálních sítích. Někteří diskutující jsou toho názoru, že město žádnou další prodejnu nepotřebuje. Není ovšem tajemstvím, a zaznělo to i na zasedání zastupitelů při schvalování těchto záměrů, že jsou místní nespokojeni s úrovní služeb a nabídkou jediného supermarketu ve městě (Penny, pozn. red.) a konkurenci by proto přivítali.

Nejprve Lidl, pak Billa a nakonec oba

První přišel se záměrem postavit prodejnu řetězec Lidl. Poté, co dvakrát změnil místo, nakonec svůj projekt umístil na pozemek pod ulici K Pískovně.

Billa prostřednictvím developera získala pozemky v ulici V Olšině, kde chce podle dřívějšího vyjádření zástupce investora postavit nákupní centrum o rozloze 1660 metrů čtverečních.

„Bude obsahovat tři nájemní jednotky, jednu potravinovou a dvě prodejny nepotravinové,“ oznámil na konci léta 2020 petřvaldským zastupitelům projektový manažer společnosti Theiagama Rudolf Prouza.