V Petřvaldě nyní současně probíhají stavební úpravy tří dalších budov. „Na první části stavby, která zahrnuje demolici dvou stávajících pavilonů, je dokončováno kácení dřevin, demolice původních pavilonů a odvoz suti. V další části, která zahrnuje zateplení a stavební úpravy správní budovy, pavilonu E a F, jež architektonicky navazují na návrh novostavby čtyř nových pavilonů, aktuálně probíhají bourací a demontážní práce. Návazně probíhá příprava pro zdění nových dispozic. Provádějí se také kontrolní sondy za účelem zjištění stavu stávajících skrytých konstrukcí uvnitř i vně objektů,“ přiblížila průběh prací mluvčí hejtmanství Miroslava Chlebounová.

Právě Moravskoslezský kraj je investorem stavby, realizuje ji Beskydská stavební z Třince. Na místě zbouraných budov vyrostou čtyři nové objekty pro komunitní bydlení jako samostatný uzavřený blok s centrálním klidovým atriem. Zbývající budovy projdou rozsáhlou modernizací a dostavbou.

„Čekají je i další proměny, které budou architektonicky navazovat na sousední novostavbu čtyř pavilonů. Domov dostane také nový stravovací provoz včetně gastrotechnologií, projekt zahrnuje i vnitřní vybavení,“ uvedl Tomáš Sojka, člen realizačního týmu realizátora – Beskydské stavební.

| Video: Youtube

Hotovo má být do dvou let

Kompletní revitalizace Domova Březiny přijde na necelých 300 milionů korun a zlepší životní podmínky klientů i celkovou atmosféru v domově. Klienti zde budou žít hlavně formou komunitního bydlení. Z každé komunity bude bezbariérový přístup do venkovního prostoru zahrady nebo atria.

Fotogalerie: Stěhování Domova Březiny

Komunity budou navíc vzájemně propojeny prosklenou chodbou a budou napojeny na část domova určeného pro volnočasové aktivity, stravování a také na stávající pavilony. Nové pavilony budou postaveny jako takzvané pasivní domy.

Práce začaly v červnu a mají trvat necelé roky, hotovo by mělo být v březnu 2023. Necelá stovka obyvatel domova se na tu dobu přestěhovala do volných prostor v orlovské nemocnice. „V hlavní budově máme celá tři patra a jedno ještě v léčebně dlouhodobě nemocných,“ uvedl Pavel Zelek, ředitel Domova Březiny.