Tak popisují rodiče na Karvinsku řadu veřejných pískovišť, která jsou podle nich absolutně nevhodná pro děti. Podle zástupců radnic jsou však tato zařízení průběžně kontrolována a v případě stížností ze strany obyvatel se odbory snaží o urychlené řešení.

„Před panelákem máme pískoviště, kde kdysi z obruby trčely třeba pěticentimetrové hřebíky. Pustit na takové místo dítě je o strach. Manžel tehdy tu katastrofu musel nafotit a poslat na magistrát,“ svěřila se maminka Tereza Koutná z Karviné. Podle jejích zkušeností řeší podobné problémy rodiče ve všech městech okresu. Nejvíce jim prý vadí psí výkaly a pískoviště zarostlá trávou.

NOVÁ STRATEGIE

„Lidé nás upozorňují na znečištěný písek a na podobné problémy. V tuto chvíli město spravuje zhruba padesátpískovišť, ale jejich počet se snižuje,“ vysvětluje například mluvčí orlovské radnice Nataša Cibulková.

Podle Cibulkové město přijalo strategii budování ucelených a oplocených dětských hříšť a typické prolézačky a pískoviště na pláccích mezi jednotlivými domy postupně ruší. K tomu výrazně přispívá právě i problém udržovat klasická otevřená pískoviště čistá a bezpečná.

„V Českém Těšíně díky tomu klesl jejich počet na jednu třetinu. Vedle úředníků zde na kontrolu vyrážejí i městští strážníci, kteří mají k dispozici detektor kovů,“ informovala Dorota Havlíková z českotěšínského magistrátu s tím, že na základě žádostí rodičů se v okolí veřejných pískovišť postupně objevují také informačí tabule, které v prostoru zakazují pohyb psů.

PAVLA KRŮČKOVÁ
KATEŘINA PARAIOVÁ