„Za poslední tři roky jsme zrušili deset pískovišť a předpokládáme, že i v následujících letech půjdeme stejnou cestou. Není tedy vyloučeno, že do čtyř let zmizí z Bohumína všechna veřejná pískoviště a budou fungovat jen ta v uzavřených areálech mateřských škol a center,“ říká mluvčí Bohumína Lucie Balcarová. Stávající veřejná pískoviště, která děti často navštěvují a využívají, ale město zatím neruší. Naopak. Pracovníci BM servisu je čistí, vyměňují a dosypávají v nich písek. Oplocené areály Nová pískoviště se však nestaví. „Jdeme jinou cestou. Budujeme v centru i městských částech dětské koutky, které mají písečné podloží a dětem nabízejí různé atrakce. Letos například vyroste nový dětský koutek za 500 tisíc korun v městské části Skřečoň,“ vysvětlila Balcarová.

Podobně je tomu v Orlové. „Chceme vytvářet ucelená dětská hřiště s herními prvky, která již vyhovují příslušným evropským normám. Záměrem je vybudovat alespoň jedno takové dětské hřiště pro jednotlivou etapu či městskou část. Vše však závisí na výši schválených finančních prostředků nebo možnosti získání dotací,“ vysvětluje mluvčí Orlové Nataša Cibulková. Dodala, že dětská pískoviště, která nesplňují požadavky především hygienických norem, se také postupně ruší a město by je chtělo nahradit již zmíněnými centrálními, nejlépe oplocenými hřišti s určeným provozovatelem, zodpovídajícím za dodržování schváleného provozního řádu. A jak by mělo vypadat optimálně udržované dětské hřiště? Denně kontrolované a uklízené od střepů nebo injekčních stříkaček a exkrementů, s certifikovanými herními prvky a bezpečným povrchem. Zákaz vstupu ps ů V Českém Těšíně pořizují atrakce pro děti již pátým rokem podle předpisů Unie, starší pouze opravují nebo likvidují.

„U některých pískovišť jsme osadili tabulku s označením zákazu vstupu psů. Nepočítáme s oplocením pískovišť, je to řešení pouze pro psy, nikoliv pro kočky,“ vysvětluje mluvčí města Dorota Havlíková. Dodala, že podle zkušeností z jiných měst, kde pískoviště na noc zakrývali, o tom zatím neuvažují. „Zakrytí se rychle ničí, a pokud nemá pískoviště správce, nic to neřeší,“ dodává Havlíková. Podobně je na tom i Karviná, kde prý budou do budoucna redukovat počty pískovišť. „Pískoviště celoročně kontrolují naši lidé spolu s pracovníky technických služeb. O zakrývání pískovišť zatím neuvažujeme. Většina z nich je totiž na sídlištích a tak hrozí, že je vandalové zničí nebo ukradnou,“ řekl mluvčí magistrátu Jaroslav Nakládal.