Například v Bohumíně momentálně ani nevidí důvod, proč parkování v centru zpoplatňovat.

„V celém městě je parkování bezplatné, takže možnost placení přes sms či platební kartu neřešíme. Jen v některých frekventovaných lokalitách v blízkosti radnice a pěší zóny a na točně v Záblatí i před poliklinikou platí časově omezené stání. Tzn. parkuje se s parkovacím kotoučem a doba parkování je omezena na stání od 30 do 90 minut. Systém se nám osvědčil a není proto důvod parkování zpoplatňovat,“ říká mluvčí města Lucie Kolková.

CHCE TO NOVÝ SOFTWARE

V Karviné se zatím platit prostřednictvím sms za parkování nedá, ale do budoucna se s tím prý počítá.

„Elektronické odbavování parkování do budoucna plánujeme, ale to vyžaduje kompletní modernizaci softwaru mimo jiné i u městské policie. Máme automaty s hodinami na devíti místech a budeme je v nejbližší době modernizovat. Na těch nových bude možné platit bezdotykovou kartou a modernizací systému tak, aby automaty vracely i peníze,“ prozradila mluvčí města Šárka Swiderová.

Současný systém placení (mincemi v automatu na místě) prý funguje bez problémů.

Jediným moderním městem v tomto směru tak bude zřejmě jen Karviná. Ani v sedmdesátitisícovém Havířově placení parkovného na parkovištích pomocí esemesek či platební kartou zatím možné není a ani se o jeho zavedení v dohledné době neuvažuje.

„O platbách prostřednictvím SMS město zatím neuvažuje, o placení platební kartou vedení města diskutuje, jeho zavedení v konkrétním časovém horizontu ale zatím není možné určit,“ řekla Deníku mluvčí Havířova Jana Dybová.

V Opavě je v provozu služba nazvaná sms parkovné necelý rok. Mnozí si systém pochvalují, ačkoliv parkování placené pomocí sms je poněkud dražší. Podle provozně-technického náměstka Technických služeb Opava Martina Giráška využilo službu placení parkovného pomocí sms ke konci července 2115 zákazníků, což je zhruba jedno procento z celkového počtu platících zákazníků v rámci zóny placeného stání v Opavě.