„U sousedů to vypadá jako v psím sirotčinci. Mají tři křížence, kteří neustále štěkají, z bytu se line na chodbu nepříjemný odér a kolem baráku je to samá hromádka. Věřím, že psy nemají ani nahlášené," rozčiluje se paní Anna M. z Karviné-Nového Města.

A trpělivost dochází nejen jí. Na sociálních sítích se lidé běžně zlobí, že sami za své psy poplatky platí, zatímco někteří se tímto vůbec nezabývají a neobtěžují se psa nahlásit na příslušný úřad. Přitom každý majitel psa je povinen chované zvíře nahlásit úřadům. Praxe je však mnohdy jiná.

To, že se s nehlášenými psy úředníci na Karvinsku opravdu setkávají, dokazují i zkušenosti strážníků.

Například v Karviné loni zkontrolovali při běžných pochůzkách téměř 1300 psů. Letos pak už 150, přičemž z toho devět psů bylo neoznačeno čipem. Zbývalo zjistit, zda je pes přihlášen k místnímu poplatku, či ne.

„Sem tam se také stane, že nám lidé hlásí, že někdo má údajně psa načerno. Jinak psy bez čipů strážníci umisťují do útulku a my zjišťujeme majitele. Nevedeme ale žádné statistiky, zda šlo o psy karvinské a chované načerno," říká mluvčí města Šárka Swiderová.

S neočipovanými psy se setkávají také strážníci v Bohumíně. Jen během loňského roku u rodinných domků a na zahrádkách narazili na 68 neregistrovaných čtyřnohých miláčků, předloni jich bylo asi 40. Mluvčí města Lucie Balcarová připustila, že podněty ke kontrolám na nepřihlášené psy přicházejí od samotných obyvatel či sousedů.

„Nahlášení je možné samozřejmě i anonymně, my je pak prověříme. Za tato hlášení jsme moc rádi. Vždy vyzveme držitele psů k přihlášení a v 90 procentech tak učiní," uvedla.

Poplatek za psa hradí jeho majitel

Pokud má tedy někdo informaci o tom, že se v jeho okolí vyskytuje pes „na černo", může dát podnět k prošetření a referent magistrátu provede místní šetření na místě samém.

V praxi to znamená, že se půjde podívat do domu, kde se pes může zdržovat, bude se ptát sousedů, zda je tam pes každodenně a podobně.

Poté se samozřejmě zeptá také údajného držitele psa, zda je jeho. Pokud ale někdo bude tvrdit, že psa nevlastní a naši referenti psa ani po několika návštěvách neuvidí, není možné to nijak prokázat.

„Jestli ale referent psa uvidí nebo jej uslyší štěkat, může zahájit řízení, uložit pokutu za nesplnění oznamovací povinnosti a poplatek majiteli psa vyměřit až tři roky zpětně," říká o daných možnostech mluvčí města Havířov Eva Wojnarová.