Starší z nich (40 let) byl komisařem 3. oddělení obecné kriminality územního odboru Karviná obviněn z krádeže a v současnosti je ve vazbě, mladšímu (36 let) policisté obvodního oddělení Havířov 1 sdělili ve zkráceném přípravném řízení podezření ze spáchání téhož přečinu a je stíhán na svobodě.

Fanda ústní hygieny

Z pokračujícího přečinu krádeže obvinili koncem února policisté čtyřicetiletého muže, který měl v prodejnách na Karvinsku tzv. „nakupovat za pět prstů". V sedmi havířovských prodejnách a jedné v Českém Těšíně ukradl zboží v celkové hodnotě více než 28 tisíc korun.

Ilustrační foto.Ilustrační foto.Zdroj: se souhlasem PČR

„Kromě jednoho skutku z počátku letošního ledna, kdy měl pronést přes pokladnu bez zaplacení téměř 10 kg masa, byly předmětem jeho zájmu hlavně prostředky pro ústní hygienu, a to zubní pasty, kartáčky na zuby a ústní vody. Výjimku měl učinit rovněž začátkem února, kdy z prodejny odcizil konzervy s tuňákem s různými příchutěmi a ingrediencemi v celkové hodnotě téměř 7 tisíc korun," sdělila k případům policejní mluvčí Daniela Vlčková.

I když byl několikrát ostrahou prodejny spatřen a pronásledován, podařilo se mu uprchnout. Před prodejnou měl totiž připravené jízdní kolo, na němž se rychle dostal z dosahu strážných. Místní a osobní znalost kriminalistů a policistů v rámci celého karvinského regionu vedla k rychlému ztotožnění podezřelého. Koncem února chvíli po půlnoci v rámci výkonu služby si policisté obvodního oddělení Havířov 1 povšimli muže odpovídajícího popisu. Také policistům se pokusil uniknout na jízdním kole, což se mu ale nepodařilo, a byl následně zadržen.

Srážka osobního a dodávkového vozidla v Karviné-Loukách.
Nejeli jste tudy? Policisté hledají svědky nehody v Karviné-Loukách

„Jelikož muž je v současnosti trestně stíhán za obdobnou majetkovou trestnou činnost, které se měl dopustit v období od konce loňského prosince do poloviny letošního ledna, podali kriminalisté cestou státního zástupce návrh na jeho umístění do vazby, což soudce akceptoval. V případě odsouzení mu hrozí trest odnětí svobody až na tři roky," řekla dále mluvčí.

Bral, co mu přišlo pod ruku 

Minulý pátek byli na základě oznámení vysláni policisté oddělení hlídkové služby Karviná do prodejny v Havířově. Ostraha objektu zde chtěla u pokladen zkontrolovat muže, který vzal z regálu několik párů pracovních rukavic a uschoval je pod bundu. Ten ovšem začal utíkat zpět na prodejnu a uschované zboží zahazoval. Přivolaná hlídka jej zadržela a eskortovala na obvodní oddělení.

„Pro policisty obvodního oddělení Havířov 1 nebyl neznámou osobou. Šestatřicetiletého muže podezřívali, že v době od poloviny letošního ledna do současnosti se mohl dopustit ještě dalších skutků, což se během řízení potvrdilo," uvedla Vlčková.

Doubrava. Pohled na obec z Doubravského kopce.
Heimstaden nabízí Doubravě finské domky. Obec zvažuje investici za 113 milionů

Spektrum trestných činů, kterých se měl dopustit, bylo opravdu pestré. V polovině ledna měl z neuzamčeného vozidla odcizit tašku s finanční hotovostí, doklady a platebními kartami. O pár dnů později z prodejny odnesl oblečení, aniž by za něj zaplatil. Koncem ledna použil k platbě odcizenou platební kartu. V únoru měl přes otevřené okno neoprávněně vniknout do přízemního bytu a odcizit finanční hotovost, osobní doklady a jízdní kolo. Další jízdní kolo ukradl ze sklepních prostor bytového domu. Koncem února si z prodejny odnesl bez zaplacení čokolády. Při posledním skutku, jak již bylo uvedeno, byl zadržen.

Mezi Dolní Lutyní a Věřňovicemi by mohla vyrůst obří továrna na baterie do elektromobilů. Místní jsou proti.
Věřňovice proti gigafactory: pod peticí přibývá podpisů, zvažuje se referendum

„V rámci zkráceného přípravného řízení policisté muži sdělili podezření ze spáchání přečinů krádeže, porušování domovní svobody, neoprávněného opatření a padělání a pozměnění platebního prostředku. Ke skutkům, kladených mu za vinu se přiznal. Policistou byl poučen, že v případě, že bude pokračovat v trestné činnosti, bude podán návrh na jeho vzetí do vazby. V konečném důsledku mu hrozí trest odnětí svobody až na tři roky," dodala mluvčí Daniela Vlčková.

MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT:

Ostudy Karviné, 4. díl: Chátrající kancelářská budova Kavozu. Kdy najde nájemce

Zdroj: Deník/Tomáš Januszek