Výjimky? Jen v několika málo lokalitách. „Většina zahrádek je umístěna v obydlených zástavbách, na sídlištích nebo mezi domy. Proto musí ve 22 hodin zavřít. Jinak by byli lidé rušeni hlukem, a to nechceme," vysvětluje mluvčí karvinského magistrátu Šárka Swiderová.

Karviná je ale i tak v tomto zřejmě nejpokrokovější město v okolí a připouští výjimky. „Jde o restaurační zahrádky umístěné na Masarykově náměstí a přilehlých komunikacích. Tam je to bez omezení. Pak jsou tady akce trvající déle než do 22 hodin, které řeší vyhláška, a další výjimky uděluje rada města. Ale pokud mají být tyto akce v předzahrádkách, musejí být pro účely hudebních produkcí zkolaudovány," dodává Swiderová.

Obdobná situace je v Orlové, kde je provoz letních zahrádek omezen na odbobí od 15. března do 15. října. Otevřené mohou být od 9 do 22 hodin.

„Město při určování provozní doby víceméně kopírovalo denní dobu a dobu nočního klidu tak, aby provoz restauračních zahrádek nerušil noční klid," říká mluvčí Orlové Nataša Cibulková.

Bez poplatků za využívání veřejných prostor mohou provozovat své zahrádky majitelé podniků v Českém Těšíně. Také tam ale musí zavírat ve 22 hodin, a to bez výjimek.

„Naopak zřizování předzahrádek nepovolujeme podnikům, které provozují výherní automaty," říká mluvčí města Dorota Havlíková.

Dvaadvacátá hodina posílá domů, nebo do uzavřených restauračních prostor, také hosty v Bohumíně a Havířově.

Co na to říkají samotní lidé? Jak Deník zjistil, názory se liší. Většina ale zmíněnou 22. hodinu vítá, protože spousta těchto zařízení působí uprostřed sídlišť a tamní obyvatelé chtějí mít svůj klid.

„Ta doba je bez debat správná. Mrzí nás ale, že neexistují nějaké výjimky alespoň během pátků a sobot třeba jen o prázdninách. To přece chodí spát později každý a alespoň hodina navíc nebo provoz do půlnoci, to by určitě spoustu lidí potěšilo. Navíc, hluk opilců, kteří právě o víkendech chodí mezi diskotékami a hernami, takové omezení stejně nevyřeší," myslí si například pravidelní návštěvníci jednoho ze sídlištních podniků v karvinské části Hranice.