Pondělním rozhodnutím zastupitelstva, které souhlasilo s úvěrem ve výši 160 milionů korun, začala další etapa postupné modernizace městského bytového fondu. Někde se mění jen dřevěná okna za plastová, jinde je revitalizace zásadnější a zateplují se fasády.

Na výměnu oken se může těšit několik stovek nájemníků po celém městě. Na seznamu jsou domy na Hlavní třídě, v Pavlovově, Horymírově a dalších ulicích.

Práce začnou zřejmě ve druhé polovině příštího roku. Zastupitelé schválili čerpání úvěru. Vyhlášena bude soutěž na banku, která poskytne nejlepší podmínky. Vítěze zřejmě na konci letošního roku schválí zastupitelé. Pak budou vybírány stavební firmy, které práce provedou. Hotovo by mělo být do konce roku 2017.

„V té době by žádný dům neměl mít stará dřevěná okna. S těmi plastovými prozatím nemáme žádné problémy. Oproti dřevěným se plastová nemusí ošetřovat nátěrem. Provádíme pouze seřizování. Moderní plastová okna jsou stále kvalitnější," řekl ředitel Městské realitní společnosti Pavel Merta.

Nové fasády dostanou domy, které nejsou v památkově chráněné lokalitě SORELA a jejichž stav to vyžaduje k dosažení požadovaného snížení energetické náročnosti.

„Zatímco s okny problémy nemáme, u fasád už si necháváme zpracovávat analýzu, jak je ošetřovat. Děláme sondy a rozbory toho, jak se zateplení chová. Podle výsledku pak budeme řešit, zda bude stačit oplach od nečistot, nebo zásadnější zásah," dodal Merta.

Vůbec prvním revitalizovaným bytovým domem ve městě byl věžák v sousedství kina Centrum. Ten prošel opravou už v roce 1996 v rámci evropského projektu PHARE.

Generální oprava domu na Národní třídě 2 se však neobešla bez problémů. Firma MaDaS se totiž nehlásila k záručním opravám. Části balkonů už začaly opadávat a ohrožovat lidi procházející kolem domu. Městská realitní agentura je tehdy musela opravit na vlastní náklady.