Vysoké nebezpečí vzniku požárů platilo ještě v sobotu na celém území České republiky. V neděli dopoledne riziko kleslo na nízké v západní části Česka, dnes dopoledne také ve východní části Čech a na Moravě a ve Slezsku.

„Výstraha snižuje riziko vzniku a šíření požárů na většině území ČR v důsledku spadlých srážek v neděli a v noci na pondělí, současně reflektuje předpovídané srážky v pondělních dopoledních a odpoledních hodinách,“ podotkl Hanzlík.

Od pondělního dopoledne ale je vysoké nebezpečí vzniku požárů v celém Ústeckém a Karlovarském kraji, hrozba v polovině Libereckého kraje už neplatí. „Vyšší stupeň a tedy i riziko výstrahy přetrvává v oblasti na západě a severozápadě Čech, kde bude rychlost větru a výpar vyšší,“ uvedl Hanzlík.

Levandulové pole Žermanice.
TIP NA VÝLET: Levandulové pole Žermanice, podívejte se

Při vysokém nebezpečí požárů meteorologové doporučují nerozdělávat oheň v přírodě, zejména v lesích, nevypalovat trávu, neodhazovat cigaretové nedopalky na zem a nepoužívat přenosné vařiče a jiné zdroje otevřeného ohně. Lidé by také měli úsporně hospodařit s vodou. Zemědělcům ČHMÚ radí se při žních domluvit na dohledu s hasiči.