MRA na základě mandátní smlouvy obhospodařuje bytový a nebytový fond v majetku města. Do posledních komunálních voleb byl ve firmě relativní klid, když tehdejší koalice ČSSD a KSČM držela vše pevně v rukou a na veřejnost žádné kauzy nepronikly. Změna přišla s nástupem hnutí ANO, které se kasalo, jak v městských firmách udělá pořádek. Opak je pravdou. Ve firmě se střídají jednatelé i ředitelé.

"Nevím proč, ale MRA je skutečně dlouhodobý problém. Stále hledáme řešení, aby MRA už konečně byla výstavní síň města," řekl na posledním zasedání zastupitelstva náměstek primátorky Karel Šlachta.

Právě na tomto zasedání zastupitelé schválili nahrazení odvolaného jednatele Róberta Pustky dvěma novými. Jedním je Jiří Lankočí (ČSSD). Druhým Róbert Masarovič (ANO), který už post zastával po volbách. V té době nechal vypracovat audit hospodaření za roky 2012 až 2014. Audit sice odhalil řadu nezákonností a začala se jím zabývat i policie, ale po následné několikeré změně ve vedení města, kdy se do koalice opět dostali sociální demokraté, vše kolem kauzy utichlo a na chod MRA a své zisky mají opět vliv lidé z dřívějška.

Novou kauzou v MRA jsou odměny, které byly vyplaceny několika vyvoleným. Zřejmě nejen v důsledku této kauzy byli z vedení společnosti odvoláni jednatel Róbert Pustka a ředitel Pavel Tichý. Na jeho post právě běží výběrové řízení.

Deník má informaci o tom, že za jejich působení došlo k vyplacení pochybných odměn. Celkem šlo o 900 tisíc korun. Menší částku 240 tisíc vedení MRA rozdělilo mezi zhruba deset lidí. Tři další pak dostali odměny v souhrnné výši 660 tisíc korun před strhnutím odvodů.

Odměny přinejmenším podráždily řadové zaměstnance. „To, že si tady někteří hezky přivydělávají, to je všeobecně známo. A teď vedení rozděluje velmi štědré prémie lidem, kteří nemají na hospodářském výsledku firmy žádný podíl. Panstvo si rozděluje odměny, zatímco zaměstnanci živoří. Kdyby tu částku rozdělili mezi všechny zaměstnance, tak by byli spokojení všichni, ale oni si to rozdělí jen nahoře mezi sebou. A udělá s tím snad někdo něco? Asi tak, jako s tím auditem,“ hovoří zklamaní zaměstnanci.

Jak však byl Deník informován, jeden z odměněných se zachoval jako poctivec, peníze odmítl a vrátil je. Sám totiž netušil, za co by je měl dostat.

„Přišly mi nějaké peníze, o kterých jsem nevěděl, za co jsou. Vznesl jsem oficiální dotaz na pana ředitele, jestli to není mylná platba. Ještě dříve, než mi bylo odpovězeno, tak jsem po dohodě s právníkem, abych se nevystavil podezření bezdůvodného obohacení, celou částku poslal zpátky,“ řekl Radomír Kácal, který byl několik měsíců ve funkci manažera investic a zakázek v přímé podřízenosti ředitele MRA, než se stal ředitelem Správy sportovních a rekreačních zařízení.

Co se děje v MRA, prověřuje i vedení radnice. Vyplacené odměny však za neoprávněné nepovažuje.

„Vedení města Havířova nemá žádné informace o tom, že by v Městské realitní agentuře došlo k neoprávněnému vyplácení odměn. Do vyplácení odměn zaměstnancům městských společností vedení města žádným způsobem nezasahuje, to je v kompetenci statutárních orgánů. Vedení města si v nejbližší době vyžádá od současných jednatelů společnosti stanovisko k odměnám, které byly v minulosti vypláceny,“ tlumočila stanovisko představitelů radnice mluvčí magistrátu Jana Dybová.