Jeho úvaha je jistě správná, ale někde se přece začít musí. A s počítačem se stále mnoho lidí teprve seznamuje. „Většinou jsou to starší lidé, ale určitě nám tady nechodí jen senioři. Přicházejí lidé, kteří si pořídili počítač, nebo si práci s výpočetní technikou chtějí oživit," říká knihovnice Alice Stepková, která tyto kurzy v karvinské knihovně vede.

Karvinská knihovna nabízí kurzy tři, pro úplné začátečníky, mírně pokročilé a kurz práce s internetem nazvaný Pondělní internetové setkání. „Kurzy u nás běží již mnoho let, a to na každé větší pobočce naší knihovny. Původně jsme začínali s programem pro důchodce, dnes jsou kurzy určeny všem věkovým kategoriím," říká knihovnice.

Podmínkou je, aby měl kurz tři až pět účastníků. Menší počet je důležitý, podle slov knihovnice jde o individuální spolupráci a každý účastník kurzu je na trochu jiné úrovni.

Kurz má pět lekcí, které probíhají jednou týdně. „Teď máme v začátečnících tři účastníky, a to je ideální počet," říká Stepková. Práci s počítačem ročně naučí až sto dvacet lidí.

Účastníci se naučí úplné základy, například jak držet myšku, nebo otevřít soubor. Naučí se pracovat v textovém editoru, založit si e-mailovou schránku, nebo vyhledávat informace.

„Často přicházejí lidé, kteří dostanou počítač od svých potomků. A to je pěkně donutí, aby se jej naučili používat. Lidé dnes se světem zkrátka komunikovat potřebují," popisuje knihovnice důvody, proč lidé do kurzu přicházejí. Často se také jedná o nezaměstnané, kteří se chystají na pracovní pohovor a práci s počítačem si chtějí oživit.

Počítačové kurzy organizují knihovny a další organizace v celém regionu. Knihovna v Českém Těšíně nabízí seniorům malou školu internetu, orlovská knihovna zase individuální setkání s knihovnicí, která vysvětlí základy, pomůže založit e-mailovou schránku a díky tomu, že se věnuje jen jednomu člověku, může se lépe přizpůsobit jeho úrovni. Tuto nabídku v orlovské knihovně loni využilo 18 lidí.

„Lidé mají tak rozdílné zkušenosti s počítačem, že je složité nabídnout smysluplný kurz pro více lidí tak, aby se ti zdatnější nemuseli zbytečně brzdit," říká ředitelka knihovny Iva Sušková.