Stará řemesla v neděli veřejnosti představili členové spolku Pramenička, který je součástí Českého svazu ochránců přírody. „Hlavním smyslem této akce je možnost nahlédnutí do stávajícího interiéru dřevěnky a představení našich plánů, které bychom jako spolek v dřevěnce chtěli v budoucnu realizovat. I proto si mohli zájemci prohlédnout interiér dřevěnky, která byla dlouhé roky nepřístupná,“ prozradila Tereza Chowaniecová, která se v neděli proměnila v bylinkářku a výklad podávala v kroji. Zájemcům poradila, jak si podomácku vyrobit tinktury či směsi z bylin a plodů a k čemu se dají použít, na které zdravotní neduhy pomáhají.

Doubrava, hasičská zbrojnice.
V Doubravě to žije díky hasičům, plesy, závody i další zábava

Role venkovského učitele a průvodce dřevěnkou se ujal Jiří Kupka, civilním povoláním pedagog, který už několik let pořádá nejen v Doubravě komentované prohlídky. Řemeslo přištipkáře předváděl jeho syn Lukáš a práci na kolovrátku zase jeho žena.

„Snažíme se lidem ukázat, že tento kraj není jen uhlí, ale má nesmírně bohatou historii, tradice, které chceme takto zprostředkovat. Bezesporu máme být v tomto ohledu na co hrdí,“ říká Jiří Kupka, který se prostřednictvím spolku Pramenička věnuje enviromentální výchově nejen veřejnosti, ale přímo učitelů.

V Doubravě jsme byli v únoru na návštěvě:

O historii regionu a tradice je zájem

Už nějakou dobu se starými proprietami putovali po různých akcích a lidi seznamovali s historií regionu. „Sami jsme byli překvapeni zájmem. Lidem se to líbilo, ti starší vzpomínají a vyprávěli nám své příběhy z dětství,“ přibližuje Kupka. Také uplynulou neděli měla jejich akce velký ohlas a do Doubravy k dřevěnce dorazily desítky lidí nejen lidé z Doubravy, ale i Orlové, Karviné nebo Havířova.

Zámek v Doubravě, únor 2022.
Ožije konečně zámek v Doubravě? Má tu vzniknout centrum pro ekologickou výuku

O prázdninách se pak spolek Pramenička chce představit na Dnech Doubravy. „A pokud vše dobře půjde, od září bychom chtěli mít v dřevěnce výukové programy pro děti z místní mateřské a základní školy. Zájem o naše výukové programy už projevily i jiné základní školy i karvinské gymnázium,“ dodává Kupka

V Doubravě na enviromentální výchovu a vzdělávání vyloženě sázejí. Ve spolupráci s Moravskoslezským krajem a společnosti MSID se připravuje vznik edukačního centra v prostorách bývalého tamního zámku. Vše je ale ve fázi příprav, ale plány jsou velké. Poslední květnový den je v plánu například prohlídka prostor doubravského zámku.