Architekti angažující se za zachování současné podoby vlakového nádraží informovali o pořádání svého projektu Moderní město. „Ukážeme možnosti oživení skomírajícího kulturního a sociálního života ve městě. Do Havířova přivedeme současné umělce a místním občanům nabídneme možnost setkat se s moderním uměním," uvedli ve své zprávě o projektu.

Podle vedení radnice kulturní a sociální život ve městě rozhodně neskomírá. „Vítáme názory zástupců sdružení Dolu architektury, kteří mají právo se vyjadřovat, nicméně jejich tvrzení o skomírání nepovažujeme za pravdivé," říká primátor Havířova Zdeněk Osmanczyk. Podle něj se ve všech oblastech veřejného a společenského života mohou najít jedinci nebo skupina, kteří nemusí být spokojeni, nejinak je tomu v kultuře či sociální oblasti.

Havířov žije kulturou jako každé jiné město v okolí. Lidé mohou navštěvovat divadelní představní, zajít do kina, na koncerty, celoročně jsou k dispozici výstavy v kulturních domech a dalších zařízeních. „Město také pořádá akce nadregionálního charakteru. S ohledem na městský rozpočet nemohou být samozřejmě každý měsíc, ale tradice Havířova v květech, městských slavností, Havířovské lípy, vánočních městeček s kulturním programem, soutěží Talent zůstává zachována," uvádí příklady Osmanczyk s tím, že jejich organizace je na vysoké úrovni. „Pokud se oficiální akce města někomu nelíbí, nemusí je navštěvovat. Meze alternativní kultuře neklademe, ale i tady je to vždycky především o penězích," upozornil primátor.

Prezentaci jakékoli alternativní činnosti v kultuře či sociální oblasti formou napadání města nepovažuje za správné a už vůbec ne vhodné. „Vhodnější je ukázat, že něco umím a něčemu rozumím a mé jednání je smysluplné. To vše místo kritiky," míní Zdeněk Osmanczyk, podle kterého je snaha pošpinit dosavadní práci a činnost města v jakékoli oblasti jen velmi laciným pokusem o vstup do veřejného života.

„Vyvolává to pouze záporné emoce a nikdy nevede k posunu vpřed a k rozvoji," doplnil primátor.

Čtěte také: Aktivisté kvůli nádraží připravují vzdělávací projekt