Obvinění předcházela rozsáhlá operativní činnost, spolupráce kriminalistů s policisty obou havířovských obvodních oddělení a také kolegy sousedících okresů.

„Podvodu se měl obviněný dopustit loni v listopadu. Vydávaje se za pracovníka jedné společnosti si u jiné firmy zapůjčil stavební nářadí v hodnotě více než 50 tisíc korun, které, jak uvedl, následně za 10 tisíc prodal,“ uvedla Daniela Vlčková z Policie ČR.

Pietní akt před Hornickými slavnostmi OKD v Karviné, 2. 9. 2023.
Hornické slavnosti: Nejprve uctění památky obětí těžké práce na šachtě

Letos v dubnu se vypečený podvodníček dostal přes uzavřené balkonové dveře do jednoho rodinného domu v Havířově, ze kterého pak odcizil mobilní telefony a kazety se šperky, hodinkami a bižuterií. Cena odcizených věcí byla odhadnuta na téměř 280 tisíc korun! Navíc poškozením dveří způsobil další škodu za 10 tisíc korun.

„Tady kriminalistům sdělil, že část šperků prodal a utržil za ně 30 tisíc korun. Ty, které prodat nestihl, byly zajištěny,“ objasnila Vlčková.

Ilustrační foto.
Hazard na Karvinsku. Většina měst ho netoleruje, existují ale výjimky

Ve druhé polovině následujícího měsíce dopoledne měl vstoupit do neuzamčeného rodinného domu. Jelikož, jak uvedl, uslyšel nějaké hlasy, odešel. Dveře za sebou zavřel a vzal také klíče, které byly v zámku. Kriminalistům sdělil, že se chtěl ještě do domu vrátit.

Ke konci května se měl z karvinské lokality „přesunout“ do okresu Frýdek-Místek. Z neoploceného pozemku zde odcizil kovové plechy, pružiny, tyče, litinové závaží a další kovový materiál, jehož hodnota byla odhadnuta na zhruba 75 tisíc korun.

Snímky z místa, kde se pachatelé vloupali do bohumínské prodejny potravin.
Zachtělo se jim nikotinu. Dvojice lupičů plenila obchody v Bohumíně a okolí

Následovala série rodinných domů, do kterých se měl vloupat, či se o to pokusit. V polovině června měl po násilném vniknutí do rodinného domu v Petřvaldu odcizit finanční hotovost a šperky, vše za více než 16 tisíc korun.

Téhož dne měl nepozván „navštívit“ dům v Ostravě a odcizit z něho finanční hotovost v různých měnách ve výši přesahující 6 tisíc korun.

Začátkem srpna měl přelézt dvoumetrový plot ohraničující pozemek dalšího domu v Ostravě, ovšem dostat se do něj se mu již nepodařilo, takže odešel.

O dva dny později se tedy přesunul znovu na Frýdecko-Místecko a po násilném vniknutí do rodinného domu zde ukradl finanční hotovost v různých měnách v celkové výši téměř 50 tisíc korun.

Na Havířovských slavnostech došlo v sobotu (3. 9. 2022)  odpoledne k nehodě kolotoče. Zraněno bylo 17 lidí včetně dětí.
Rok po úrazu z kolotoče na Havířovských slavnostech. Žena přišla nejen o práci

Ještě tentýž den se měl „vrátit“ do karvinské destinace. Zde měl vstoupit do volně přístupné provozovny a odcizit dámskou kabelku, ve které byly klíče, peněženka s finanční hotovostí, doklady a platební karta. Při odchodu jej ovšem uviděly ženy, které vyšly ze zadní části provozovny. Křikly na něj, ať kabelku vrátí a tak ji po malých obstrukcích odhodil na zem, sedl do auta a ujel. Později ženy zjistily, že z kabelky sice nic nezmizelo, zato z šuplíku v provozovně se vypařila peněženka s penězi. Ani tuto trestnou činnost muž nepopíral a ke skutku se přiznal.

„Není ovšem vyloučeno, že mohl spáchat také další skutky, v tom případě by mu bylo trestní stíhání rozšířeno. Vzhledem k výši způsobené škody hrozí obviněnému muži trest odnětí svobody až na pět let. Aby trestnou činnost neopakoval, je v současnosti ve vazbě,“ informovala Daniela Vlčková z PČR.